Skip to content Skip to footer

Wymagania dotyczące budowy domów energooszczędnych

W Polsce domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością (wystarczy zajrzeć w poszukiwaniu inspiracji na www.hogerdom.pl). Warto jednak mieć przy tym świadomość, że powstawanie tego typu budynków wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku klasycznego budownictwa, dlatego też niezbędne jest spełnienie wielu różnorodnych wymagań, aby dany dom mógł być określany mianem domu energooszczędnego.

Działka i dobry projekt to podstawa sukcesu

Decydując się na budowę energooszczędnego domu należy poświęcić nieco czasu i energii na znalezienie odpowiedniej działki, przy szczególnym uwzględnieniu wszystkich możliwości jej wykorzystania (nawet jeśli początkowo możliwości te wydawać się mogą z pozoru nieatrakcyjne). Niezbędna jest także analiza naturalnych warunków terenowych danej działki. Chodzi tu przede wszystkim o obecność wszelkiego rodzaju zagłębień, skarp, nachylenia terenu czy drzew bądź innych elementów roślinności.

Poza wyborem działki, aby dom był domem energooszczędnym ogromne znaczenie ma również powstanie dobrego projektu budowy domu (niektóre firmy dodatkowo oferują wykończenie domu do końca, co można zauważyć zaglądając na hogerdom.pl). Tu możliwości są dwie – można zakupić projekt gotowy bądź jego wykonanie zlecić architektowi, który wykona każdy z elementów zgodnie z naszymi zaleceniami, ale również i wymaganiami dotyczącymi powstawania domów energooszczędnych.

Wielkość i prostota

Należy pamiętać o pewnej zależności (dotyczy to nie tylko domów energooszczędnych, ale również i wielu pozostałych budynków, nie tylko mieszkalnych) – otóż im dom ma większą powierzchnię, tym bardziej konieczne jest poniesienie większych nakładów na ogrzanie pomieszczeń, co wiąże się z droższym ogrzewaniem niż w przypadku budynków o odpowiednio niższej powierzchni. Dlatego kluczowe dla oszczędności bardzo często jest wybranie projektu domu nie nieodznaczającego się zbyt duża powierzchnią, co już na starcie generuje pewnego rodzaju oszczędności.

Cechą charakterystyczną energooszczędnych domów z cała pewnością jest prostota ich konstrukcji, a to w praktyce oznacza to, że bryła takich domów jest zawarta i niezbyt komplikowana pod względem formy. Tu warto mieć na uwadze, iż to, czy dom będzie piętrowy czy parterowy w rzeczywistości nie ma specjalnie dużego wpływu na efektywność energetyczną, a zatem koszty ogrzewania takich budynków (wynika to przede wszystkim z cech charakterystycznych konstrukcji oraz faktu, iż piętrowe budynki wcale nie muszą odznaczać się większa powierzchnią niż te parterowe).