Skip to content Skip to footer

Domy prefabrykowane keramzytobetonowe

Domy z prefabrykatów najczęściej kojarzone są z konstrukcją drewnianą. Na tym jednak nie koniec możliwości wyboru materiałów budowlanych. Domy z prefabrykatów mogą być budowane również z takich materiałów jak keramzytobeton.

Domy keramzytobetonowe a fundamenty

Tak jak przy każdym innym budynku tak również przy domach z keramzytobetonu konieczne są do wykonania fundamenty. Konstrukcja budynku jest jednak na tyle lekka, że fundamenty można spokojnie wykonać z płyty fundamentowej.

Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów będzie z pewnością podyktowany warunkami zastanymi na działce. Tradycyjne ławy fundamentowe mogą być bowiem wykonane również z prefabrykowanych elementów.

Zalety domów keramzytbetonowych

Dom z prefabrykatów keramzytobetonowych ma niewątpliwie mnóstwo zalet. Po pierwsze jest to materiał, który daje spore możliwości projektowe. Po drugie ściany z tego materiału zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne ściany murowane. Choć trzeba przyznać, że ściany keramzytobetonowe mają dwuwarstwową konstrukcję. Warstwę termoizolacyjną stanowi z reguły styropian.

Ogólnie rzecz biorąc ściany domów z prefabrykatów keramzytobetonowych posiadają szerokość 15 cm w przypadku ścian nośnych. Grubość ścian działowych wynosi zaledwie 10 cm. W porównaniu do tradycyjnych domów murowanych, w których ściany są zdecydowanie grubsze zyskujemy o wiele większą powierzchnię użytkową.

Ściany w domach keramzytobetonowych

Konstrukcja domu z prefabrykatów keramzytobetonowych wzmocniona jest dodatkowo specjalną stalową siatką. Dla wzmocnienia konstrukcji umieszcza się ponadto pręty zbrojeniowe w narożnikach konstrukcji. Zalewa się je dodatkowo betonem. Ściany ze stropem połączone są dla wzmocnienia konstrukcji specjalnymi prętami. O wiele łatwiej też wykończyć wnętrze domu. Wszystkie ściany są bowiem bardzo gładkie.

Technologię tą można zastosować do budowy wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku- również do stropu czy dachu. Można ją zastosować nawet do budowy fundamentów. Dom z prefabrykatów można ponadto połączyć z inną technologią. Trzeba ponadto wspomnieć, że domy prefabrykowane mają doskonałe właściwości akustyczne i termoizolacyjne.

Warto również wziąć pod uwagę koszty budowy domu prefabrykowanego. Doprowadzenie budynku do stanu otwartego surowego przy powierzchni około 100 mkw to koszt około 170 tys. zł. Stan deweloperski to koszt niemal 280 tys. zł. Koszty budowy domów murowanych są więc bardzo zbliżone.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger