Skip to content Skip to footer

Kolektory słoneczne

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się kolektory słoneczne, które można wykorzystać do ocieplania naszego domu. Kolektory mają wiele zalet, najważniejszą z nich jest to że pozyskiwana przez nie energia jest odnawialna i cały proces w żaden sposób nie niszczy środowiska naturalnego, co jest niestety dużą wadą większości systemów pozyskiwania energii. Kolektory służą do podgrzewania wody do temperatury od 20 do 30 stopni, którą można potem wykorzystać np. do podgrzewania podłóg. Zapeszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

W Polsce ok.90% instalacji solarnych montowanych jest by pozyskać energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU). Powodem tego jest to, że woda podgrzana nie musi mieć aż tak wysokiej temperatury jak woda stosowana w centralnym ogrzewaniu domu. Jeśli chodzi o wymogi podgrzewania wody, to im niższa wymagana temperatura wody, tym bardziej kolektory słoneczne spełniają swoją rolę. Dlatego kolektory najbardziej efektywnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym (stosunkowo niska temperatura grzania – ok. 30-40 stopni), podgrzewania wody w basenie (ok. 20-30 stopni).

Jaki kolektor wybrać – płaski czy próżniowy ?? Porównując instalacje solarne CWU dla domu jednorodzinnego (3-4 osobowa rodzina), podobne efekty dają kolektory słoneczne płaskie o powierzchni 5 m2, jak i 3 m2 kolektorów próżniowych. Pod względem kosztów zakupu jeszcze kilka lat temu, ceny kolektorów próżniowych nie były zbyt atrakcyjne. Obecnie cena wyrównała sie i bardzo zbliżyła się do płaskich (porównując efektywność czyli uzyskanie kWh/m2 rok). Obecne inwestycje, w instalacje solarne, w większości budowane są na bazie kolektorów słonecznych próżniowych.
Jednym z powodów jest mniejsza, wymagana powierzchnia instalacyjna dla kolektorów próżniowych.
Wybór kolektorów słonecznych zależy od konkretnych warunków w jakim przyjdzie im pracować, rodzaju instalacji CWU i celu przeznaczenia.