Skip to content Skip to footer

Jak najlepiej wybrać?

Skład opału (np. skład węgla) ułatwia życie tym, którzy z wyprzedzeniem muszą myśleć o uzupełnieniu zapasów materiału grzewczego na jesień i zimę. Skład opału to też miejsce, gdzie zwykle znajdziemy niższe ceny danego materiału. By jednak nie dać się nabrać, zawsze lepiej sprawdzić dostawcę, podpytać go o oferowany materiał, poznać odbiorców lub nawet na początek zakupić niewielką ilość opału, by móc go przetestować. Takie podejście dziś już nie powinno nikogo dziwić. Materiał grzewczy jest coraz droższy, dlatego też kupujący chce mieć pewność, że dany materiał będzie najlepszym wyborem i po prostu nie straci on pieniędzy.

Na co zwracać uwagę – skład opału

Podczas zakupów opału, sprawdźmy, czy sprzedawca na pewno wie, jaki materiał nam sprzedaje. Niestety, ale znajdziemy wiele miejsc, które zajmują się nieplagalnym, np. kradzionym materiałem, niewiadomego pochodzenia, dlatego też nie możemy dać się nabrać. Pierwszą rzeczą, która powinna zwrócić naszą uwagę to nieprawdopodobnie niska cena oferowana na składzie. Jeżeli np. węgiel będziemy mogli kupi w cenie dużo niższej, niż u innych dostawców, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Choć np. skład węgla zwykle oferuje niższe ceny niż ceny w sklepach, czy u dużych dostawców, to jednak nie dajmy się skusić na ceny, które normalnie nie funkcjonują na rynku. Zbyt niska cena na składzie może wskazywać też na złej jakości materiał, którego po prostu sprzedawca chce się pozbyć. Kupując opał, nie chodzi o to, by kupić o jak najtaniej, a o to by był dobrym „paliwem”. Opał o niskiej kaloryczności, źle wysuszony, zawilgocony czy taki, który w składzie zawiera inne, „niepotrzebne” domieszki, nie będzie się palił, a przez to zużyjemy go więcej niż w przypadku dobrego jakościowo produktu.

Kiedy kupować opał?

Skład opału (np. skład węgla) funkcjonuje przez cały rok, choć niestety zauważalne są w nim wahania cen. Standardowo w okresie jesienno-zimowym cena za opał idzie w górę, co jest swego rodzaju karą dla tych spóźnialskich, którzy z uzupełnieniem zapasów czekali aż do jesieni. Najlepiej opał jest kupować z wyprzedzeniem, ponieważ wówczas jest mniejsze zainteresowanie, przez co też możemy liczyć na dużo lepsze ceny niż standardowo. W momencie największego zainteresowania np. skład węgla podnosi cenę, wiedząc, że kupujący i tak nie mają wyjścia i opał kupić muszą.