Skip to content Skip to footer

Hydromasaż – czym jest i co daje?

Hydromasaż to nic innego jak po prostu specjalny masaż wodny. Podobnie jak wszelkie inne techniki masażu ma on za zadanie wyciszyć i uspokoić umysł, zregenerować mięśnie oraz ukoić bóle stawów. Ponadto wykazuj się zdolnością do polepszania przepływu chłonki. Zapewniają go wanny ogrodowe SPA, jacuzzi, ale też i niektóre baseny.

Sposób działania hydromasażu

Woda, która ma wywrzeć konkretny wpływ na ciało pacjenta i jego wewnętrzne tkanki, musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu hydromasaż jest aż tak skuteczny. Poprzez zastosowanie odpowiedniego ciśnienia woda oddziałuje na ciało z dużym naciskiem i jest w stanie m.in. zlikwidować napięcia oraz rozluźnić różne napięcia występujące w mięśniach.

Hydromasaż jest jednak mieszanką trzech odmiennych działań. Poprzez połączenie wody, masażu, wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury można wpływać na ciało w sposób mechaniczny, termiczny i fizykochemiczny.

Przeciwwskazania do hydromasażu

Tę część tekstu warto rozpocząć od wymienienia pewnych przeciwwskazań, albowiem trzeba to podkreślić, że Wanna ogrodowa SPA nie będzie idealnym miejscem do relaksu tak zupełnie dla wszystkich. Na pewno nie powinno się jej używać w przypadku chorowania na nadciśnienie tętnicze (zwłaszcza zaawansowane), zakrzepicę żył, nowotwory (złośliwe i łagodne), padaczkę i chorobę wieńcową.

Inną grupę przeciwwskazań tworzą różne choroby i dolegliwości skórne. Oczywiście nie wszystkie z nich muszą wiązać się z koniecznością zrezygnowania z wodnego relaksu, jednakże hydromasaż na pewno powinien być zakazany dla tych pacjentów, którzy zmagają się z ranami otwartymi albo infekcjami intymnymi (grzybiczymi lub bakteryjnymi).

Wskazania do hydromasażu

O inwestycji we własną wannę ogrodową SPA powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy nie mają żadnych powyższych przeciwwskazań, ale za to chcieliby poprawić jakoś swoje zdrowie. Regularne kąpiele z hydromasażem dobrze działają na bóle stawów, choroby układu oddechowego, migreny, bezsenność oraz choroby reumatyczne.

Wanna ogrodowa SPA może być też traktowana wyłącznie jak… zwykła czysta rozrywka. Już półgodzinne posiedzenie w ciepłej wodzie z dodatkowymi masującymi dyszami potrafi odprężyć człowieka znacznie bardziej niżeli cały dzień odbyty na kanapie przed telewizorem.