Skip to content Skip to footer

Co jest potrzebne do wiercenia w betonie?

Zastosowanie betonu przemysłowego jest obecnie bardzo szerokie, a gęstość i wytrzymałość tego tworzywa sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjny materiał budowlany. Ta wyjątkowa trwałość może być też przeszkodą dla właścicieli domów, którzy starają się przeprowadzić obróbkę na betonowej ścianie, wywiercić otwór w celu ustawienia ogrodzenia na końcu podjazdu lub zatopić otwór przez tylny narożnik w betonowym blacie. Takie czynności stwarzają realne ryzyko uszkodzenia wiertła lub przypadkowego zetknięcia się z betonową powierzchnią w przypadku słabo wykonanej próby wiercenia w betonie.

Cięcie betonu i wiercenie otworów w betonie

W rzeczywistości wiercenie otworów w betonie da się wykonać posiadając jedynie wiertarkę obrotową. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że starszy beton jest często znacznie gęstszy niż niektóre ze współczesnych betonów używanych w nowoczesnych wykończeniach. Dlatego przebicie się przez 50-letnią betonową ścianę w fundamencie przy użyciu niezbyt wydajnej obrotowej wiertarki może być stosunkowo trudne. Dlatego w przypadku pracy ze starszym betonem lub planowania wiercenia wielu otworów o określonej szerokości, najlepiej wybrać sprzęt w rodzaju elektrycznej młotowiertarki. Procesjonalny sprzęt ma duże znacznie także w przypadku cięcia betonu lub wykonywania na nim jakiejkolwiek innej obróbki.

Wiercenie w betonie za pomocą profesjonalnego sprzętu

Specjalnie zaprojektowane do wiercenia otworów w betonie oraz cięcia betonu młoty, wiertła i ich elementy z węglików spiekanych są szeroko dostępne w sklepach narzędziowych. Sprzęt możesz obejrzeć w galerii na stronie WiercenieBetonu. Wiertarko-wkrętarka udarowa znana jest również jako młot udarowy i może wiercić otwór o głębokości 2,5 cm w mniej niż minutę, przez co jest znacznie szybsza niż wiertarka obrotowa. Przy wypożyczeniu lub zakupie takiego wiertła udarowego warto poszukać modelu o dużej mocy oraz posiadającego najlepiej więcej niż jedną opcję ustawienia prędkości, a także wyposażonego w funkcję automatycznego zatrzymania po osiągnięciu określonej głębokości oraz dodatkowy uchwyt ręki dla zwiększenia komfortu, kontroli i bezpieczeństwa.

Przygotowanie do wiercenia w betonie

Najpierw należy zaznaczyć żądane położenie otworów ołówkiem na powierzchni betonu, co pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego sprawdzania prawidłowej lokalizacji. Również podczas planowania i przygotowania całej pracy należy wziąć pod uwagę głębokość wiercenia niezbędną dla każdego otworu. Jeśli wiertło posiada na pasku funkcję ogranicznika, warto ustawić dokładnie jego głębokość, postępując zgodnie ze specyfikacją producenta wiertła. W przypadku braku ogranicznika, można zamiast tego owinąć taśmę maskującą wokół wiertła, aby widzieć, gdzie się zatrzymać. Ważne jest aby dokładnie kontrolować wiertarkę, tak aby nie uciekała po rozpoczęciu pracy. Po wchłonięciu otworu wiertło powinno być ułożone dokładnie prostopadłe do betonu. Dzięki temu wiercenie w betonie oraz cięcie betonu przeprowadzone zostanie skutecznie i precyzyjnie.