Skip to content Skip to footer

Jak wybrać oświetlenie schodowe?

W domkach jednorodzinnych i wielu mieszkaniach zamontowane są schody. Bardzo ważne jest, aby były one nie tylko odpowiednio zabezpieczone, ale i oświetlone. Jak wybrać oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodowe

Dobrze widoczne stopnie są gwarancją bezpiecznego poruszania się po nich. Nie chodzi tu jedynie o dzieci, ale i dorosłych. Na ciemnych schodach można szybko się poślizgnąć i na przykład złamać nogę.

W ciągu dnia najczęściej nie ma konieczności używania światła w pokojach czy kuchni. Jednak schody bardzo często umiejscowione są w zakątku, który nawet w słoneczny dzień jest dość ciemny. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie Oświetlenie schodowe, które dodatkowo będzie świetną dekoracją.

Oświetlenie schodów – czym się powinno charakteryzować?

Światło umiejscowione w okolicy schodów nie może być intensywne. Jego zadaniem jest podświetlenie stopni, a nie oświetlenie pomieszczenia. Na pewno warto postawić na lampki, które nie oślepiają i podkreślają klimat wnętrza.

Należy zwrócić uwagę na przełącznik, który powinien być umiejscowiony na górze i dole. Dobrze jest postawić na oświetlenie LED, które wygląda efektownie, a przy tym jest energooszczędne.

Oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu

Do oświetlenia schodów można użyć różnego rodzaju lamp. Niektóre osoby decydują się na zwykłą lampę sufitową lub kinkiety. Jednak najlepszym rozwiązaniem są typowe oprawy schodowe.

Jednak bez względu na wybór lamp, warto zastanowić się nad oświetleniem z czujnikiem ruchu. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, a zarazem nowoczesne i bezpieczne.