Skip to content Skip to footer

Jakie okno tarasowe sprawdzi się najlepiej?

Współczesne projekty domów zawierają w sobie przynajmniej jedno okno tarasowe. Jest ono najczęściej dość duże, co doskonale wpływa na doświetlenie pomieszczenia, a przy tym dodaje mu bardzo nowoczesnego wyglądu. Obecnie przy tarasach i balkonach niezwykle chętnie wykorzystywane są okna przesuwne.

Na taras i do kuchni

Dziś okna przesuwne montowane są nie tylko przy wejściu na taras czy balkon. W ostatnim czasie jest to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w nowoczesnych kuchniach, które ze względu na swoje właściwości szybko zyskuje wierniejsze grono zwolenników niż tradycyjne okna uchylno-rozwierane. Zastosowanie modelu przesuwnych sprawia, że kuchnia jest zdecydowanie lepiej doświetlona, a przy tym ich otwieranie/zamykanie jest szybsze i łatwiejsze w porównaniu do modeli tradycyjnych.

Stosowanie przesuwnych okien w każdym miejscy jest niezwykle wygodne, przede wszystkim ze względu na to, że przy ich użytkowaniu nie trzeba się już martwić o wystające i często dość nieporęczne skrzydła okienne. W oknach przesuwnych podczas otwierania skrzydło czynne chowa się za skrzydłem biernym do boku (a nie do przodu jak w modelach klasycznych) co bez wątpienia jest niezwykle dużym atutem tego rozwiązania.

Jak wybrać dobre okno przesuwne

Choć bez wątpienia przesuwne okna mają wiele zalet, to jednak cieszyć się nimi można dopiero wtedy, gdy wybrane zostanie okno najwyższej jakości. Dobre okno przesuwne przede wszystkim powinno być szczelne, a co za tym idzie doskonale chronić przed ewentualnymi stratami energii. Dlatego też wybierając je warto zwracać uwagę między innymi na to, czy posiadają one stosowane certyfikaty informujące o tym, jakim stopniem izolacji termicznej charakteryzuje się dane okno. Dobra izolacja jest niezwykle ważna, bowiem to dzięki niej można nieco zapanować nad zimowymi rachunkami wynikającymi z kosztów ogrzewania budynku (a im większe straty ciepła tym generowane koszty są wyższe).

Poza izolacją termiczną ważne są również testy antywłamaniowe. Okna które je posiadają są nie tylko solidne, ale również niezwykle wytrzymałe, a ich konstrukcja nie rzadko zniechęca złodzieja przed dokonaniem włamania. Ponadto nie zależy zapominać o wentylacji i dźwiękoszczelności, czyli kolejnych parametrach decydujących o tym czy użytkowanie okna będzie komfortowe i bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm