Skip to content Skip to footer

Modne i funkcjonalne obicia na krzesła

Meble tapicerowane są wygodne, dają poczucie komfortu użytkownikom, a wnętrza czynią ciepłymi i przytulnymi. Dobór materiału na obicia na krzesła najczęściej ograniczany jest do koloru. Estetyka to jednak nie najważniejsza funkcja, jaką powinny pełnić dobrej jakości materiały tapicerskie na krzesła.

Z czego można wykonać Obicia na krzesła?

W salonach naszych domów najczęściej spotyka się krzesła pokryte tapicerką z tkanin. Mogą to być welury, aksamity, plusze, sztruksy, żakardy w rozmaite wzory, atłasy, jedwabie, bawełna, len oraz tkaniny wyprodukowane z włókien syntetycznych. Praktycznie każdy materiał tekstylny może być użyty do tapicerowania siedzisk i oparć krzeseł lub foteli.

We wnętrzach retro królują obicia skórzane. Naturalna skóra w kolorze brązu, rudości, czerni spotykana jest najczęściej. W nowoczesnych trendach materiały ze skór naturalnych coraz częściej wypierane są przez skóry ekologiczne – trwałe, kolorowe, tanie, łatwe w utrzymaniu w czystości.

Materiały obiciowe dla alergików

Materiał obiciowy na krzesła wykonany z tkanin może być nieprzyjazny dla alergików. Przed zakupem mebla należy sprawdzić, czy tapicerka nie jest wykonana z materiału wywołującego alergie.

Tkanina przyjazna dla alergików powinna przepuszczać powietrze a na jej powierzchni nie może łatwo osiadać i zatrzymywać się kurz. Jeśli w domu z osobami cierpiącymi na alergię są tekstylne materiały tapicerskie na krzesła, to zagrożeniem dla nich mogą być także roztocza, które wewnątrz włókien często znajdują odpowiednie warunki dla bytowania i rozwoju. W takim przypadku ważne są nie tylko rodzaj i jakość materiału obiciowego, ale także dbałość o jego czystość.

Obicia na meble z tkaniny – jak wybrać najlepsze

Wybierając materiał obiciowy na krzesła kierujemy się przede wszystkim względami estetycznymi – nowe krzesło powinno się dobrze wpisać we wnętrze i stać się ważnym elementem wystroju. Jednak sam wygląd to za mało, liczą sią także funkcjonalność i trwałość.

Aby materiał na obicia krzeseł przetrwał intensywną eksploatację, szczególnie w domach z małymi dziećmi, warto przed zakupem sprawdzić czy jest:

1. Nienasiąkliwy.

Dobrej jakości tkaniny obiciowe są hydrofobowe. Gdy na obicie krzesła wylewa się płyn na hydrofobowej powierzchni zbija się on w kuliki, które łatwo usunąć ściereczką zanim wsiąkną w materiał.

2. Odporny na przetarcia.

Aby kupić materiał trwały, taki na lata trzeba sprawdzić jego gramaturę, czyli gęstość włókien. Im wyższa gramatura, tym większa odporność na wycieranie.

3. Antyalergiczny.

4. Odporny na plamy i przebarwienia.

5. Łatwy do pielęgnacji i konserwacji.