Skip to content Skip to footer

Oświetlenie pokoju dziennego

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj często urządzana jest też jadalnia oraz pokój gościnny. W salonie spędza się czas wolny, podejmuje gości czy niekiedy nawet pracuje. Dlatego tak ważne jest odpowiednie urządzenie tego miejsca, aby spełniało wszystkie swoje funkcje, a jednocześnie było ładne i przyjemne dla mieszkańców.

Odpowiednie kolory

Kolorystyka salonu daje bardzo dużo efektów. Może sprzyjać pracy, ale może też być odprężająca. Jasne kolory świetnie sprawdzą się w małych albo ciemnych przestrzeniach. Z kolei ciemne optycznie pomniejszą powierzchnię. Kolory farb czy tapet na ścianach powinny być dopasowane do podłóg, mebli i sufitu. Inaczej zamiast jednego zgranego pokoju uzyska się efekt kolorowej mozaiki, która się nie sprawdzi w klasycznych wnętrzach. Także oświetlenie może podbić kolorystykę ścian czy mebli w odpowiedni sposób. Na przykład ocieplić ciemne kolory mebli. Warto łączyć ciemne i jasne kolory, aby nie urządzić sobie po prostu nudnego salonu. Wybierając jasne, pastelowe ściany można kupić ciemne kanapy. Albo na ciemnych ścianach ustawić meble w kolorze sosny czy też z białym wykończeniem typu glare.

Oświetlenie każdego kąta

Światło nie tylko sprawia, że kolory i meble wyglądają przyjemniej, ale też jest bardzo potrzebne, aby choćby wieczorem w salonie było jasno. Nie zawsze też w ciągu dnia do pokoju wpada odpowiednia ilość światła, dlatego warto postawić na kilka punktów świetlnych, a nie tylko jeden. Żyrandole do salonu firmy http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace mogą obecnie przyjmować wiele form. Może to być tradycyjny kryształowy żyrandol, albo też lekki i płaski klosz, który nie zaburzy aranżacji wnętrza. Z kolei żyrandole klasyczne mogą dawać dużo światła na środku pomieszczenia, ale z doświetleniem kątów najlepiej poradzą sobie stojące lampy czy małe lampki stawiane na szafkach i stoliczkach. Można też wraz z żyrandolem kupić do kompletu kinkiety, które wbrew pozorom wcale nie wyglądają staroświecko.

Najlepiej dopasowane meble

Wybierając meble trzeba kierować się nie tylko kolorystyką czy chociażby ich ceną, ale też funkcjonalnością. W małym salonie nie ma miejsca na całe zestawy mebli dlatego warto ograniczyć się tylko do tych najważniejszych jak kanapa, stolik kawowy czy meble pod telewizor. W większych pomieszczeniach też nie warto kupować takie ilości mebli, aby zastawić każdy kąt, ponieważ wtedy pomieszczenie zamiast wyglądać lekko będzie wyglądać na zabałaganione.