Skip to content Skip to footer

Praktyczne zastosowanie lamp wiszących

Prawidłowe ustawienie kąta padania światła ma bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Dobrze dobrana lampa pokojowa może wyeksponować walory każdego pokoju, a także podkreślić jego styl oraz ukazać głębie kolorów oraz dodatków wykorzystanych do aranżacji. Do najpopularniejszych należą lampy żyrandole. Warto wiedzieć, jak odpowiednio dopasować wybrany model do każdego pomieszczenia.

Rodzaj oświetlenia

Przy zakupie lampy żyrandola powinno się pamiętać mocy żarówek oraz kolorze światła. Wszystkie pomieszczenia są przystosowane do wykonywania określonych czynności. Przy wybieraniu oświetlenia do gabinetu, najlepiej zwrócić uwagę na lampy pokojowe, które dają mocne i jasne światło. Mobilizuje ono do pracy oraz aktywności, jednocześnie nie mącząc oczu. W sypialni warto postawić na lampy pokojowe dające przygaszone światło, podkreślające charakter wnętrza. Zazwyczaj w pomieszczeniach stosuje się jedno główne źródło oświetlenia oraz kilka dodatkowych punktów, które wprowadzają więcej jasności lub zastępują oświetlenie centralne.

Rozmieszczenie żyrandoli

Z reguły lampy żyrandole wiszą na środku sufitu. Nowoczesne aranżacje coraz częściej posiadają układ, w którym wiszące lampy pokojowe umocowane są nad stołami. Nie zawsze stoją one jednak na środku pokoju, przez co lampy żyrandole wcale nie muszą znajdować się w centrum pomieszczenia, zobacz jak mozna rozmieścić lampy w pokoju http://lampykemar.pl/. Znaczenie ma również wysokość lampy pokojowej. Jest ona uzależniona od metrażu pomieszczenia. Im jest ono mniejsze, tym niżej powinny znajdować się klosze. Światło jest wówczas bardziej intensywne, ale musi oświetlać mniej przedmiotów. Jeżeli natomiast powierzchnia pomieszczenia jest większa, lampa żyrandol powinna wisieć wyżej. W ten sposób jej zasięg obejmie zdecydowanie większą ilość rzeczy.

Funkcjonalny żyrandol

Niektóre lampy żyrandole posiadają ruchome klosze, które można ustawić w dowolnej konfiguracji. Dzięki temu zmieniać można również kierunek padania światła. W ten sposób oświetlenie może być częściowo skupione oraz częściowo rozproszone. Niektóre klosze skierowane są w bok, do góry lub w dół. Do najpraktyczniejszych lamp pokojowych należą również te modele, w których długość sznurka podlega regulacji. Strumień światła można skupić lub rozproszyć, po prostu wydłużając lub skracając sznurek. Lampy pokojowe do salonu, kuchni czy jadalni powinny oświetlać całe pomieszczenie. Kiedy jest ono małe, lampę żyrandol zawiesić można na środku sufitu. Jednak warto zamontować również dodatkową, wiszącą nisko nad stołem lampę pokojową.