Skip to content Skip to footer

Rodzaje i zastosowania otuliny na rury

Budując dom, nie zawsze jego właściciel posiada wiedzę jakie rozwiązania zastosować, by czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Szczególnie dotyczy to kwestii instalacji, która powinna działać bez zarzutu przez co najmniej kilka (a nawet kilkanaście lat). I tu pojawia się pytanie, jak prawidłowo zabezpieczyć rury? Na co powinno się zwrócić uwagę kupując odpowiednie otuliny? O co należy zapytać fachowców? Oto nasze wskazówki.

Co to są otuliny?

Otulina to inaczej swoiste zabezpieczenie rury, które może być wykonane z różnorodnych materiałów. Otuliny stosowane są przede wszystkim na rurach instalacji wodnych oraz grzewczych, dzięki czemu sprzyja to nieuciekaniu ciepła, zwiększenie ich wydajności pracy oraz dłuższym i bezproblemowym funkcjonowaniu. Na rynku istnieje wiele rodzajów otulin. Wyróżniamy tu między innymi: otuliny z pianki polietylenowej, z kauczuku syntetycznego, z wełny mineralnej a nawet otuliny solarne. Każda z nich powinna być odpowiednio dobrana do

do grubości i długości rur oraz do ich przeznaczenia.

2. Gdzie je stosować?

Otulina na rury obecnie najczęściej stosowana jest w instalacjach grzewczych oraz chłodniczych. Nie tylko właściciele domów dbają o takie zabezpieczenie, ale i można je coraz częściej spotkać w domach i blokach stawianych przez deweloperów, w centrach handlowych, halach produkcyjnych czy w magazynach. Ma to na celu zaoszczędzenie np. uciekaniu ciepła i tym samym zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Otulina na rury również spełnia właściwości zabezpieczające. Dzięki niej rury są mniej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

3. Zalety takiego rozwiązania

Klienci, którzy zastosowali w swoich instalacjach już na etapie budowy – otuliny na rury, doceniają je przede wszystkim za bardzo proste i niezwykle szybkie pokrycie rury oraz jej całkowite i solidne zabezpieczenie. Dodatkowo, ich użycie można zauważyć choćby w zmniejszeniu kosztów ogrzewania, gdyż utrata ciepła dzięki takiemu rozwiązaniu nie występuje. Otuliny są bardzo łatwo dostępne a ich koszt w porównaniu z zyskami – niewielki. Otulinę (w zależności od rozmiaru) można kupić już od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Decydując się na zakup, warto pamiętać również o spinkach do otulin, które są niezbędne przy ich montażu.