Skip to content Skip to footer

Czy wędzarnie ogrodowe są naprawdę funkcjonalne?

Pyszna wędzona kiełbasa, smaczna ryba lub aromatyczny ser z domowej wędzarni to nie mrzonka czy odległe marzenie, które nigdy może się nie spełnić. Dzięki nowoczesnym urządzeniom zwanym wędzarniami ogrodowymi można samemu bez wysiłku przygotować wspaniałe potrawy i poczęstować nimi sąsiadów oraz najbliższych znajomych.

Czym dokładnie jest wędzarnia ogrodowa?

Wędzarnia ogrodowa to nowoczesne, funkcjonalne urządzenie służące do konserwowania różnego rodzaju mięs, wędlin, ryb czy serów za pomocą dymu. Ułożone wewnątrz produkty należy co pewien czas ręcznie obracać, dbając jednocześnie o zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz urządzenia oraz odpowiedniej ilości dymu.

Obecnie na rynku można zakupić małe, kompaktowe urządzenia, które można postawić nawet w małym ogrodzie lub na tarasie, a w razie potrzeby zabrać ze sobą w plener. Ponadto wiele sklepów oferuje również profesjonalne urządzenia rozbudowane o grill, kominek lub piec chlebowy.

Wędzarnia ogrodowa i jej możliwości

Każdy, kto pragnie nie tylko smacznych specjałów kuchni polskiej, ale przede wszystkim zdrowych potraw wolnych od konserwantów powinien zaopatrzyć się w wędzarnię ogrodową. W takim urządzeniu można przygotowywać fantastyczne smakołyki dla całej rodziny, przyjaciół i znajomych, za każdym razem uzyskując nieco inny efekt.

Wszystko zależy od użytego drewna oraz przypraw i ziół. Dodanie odrobiny rozmarynu do mięs nada im zupełnie innego, głębszego wymiaru i wspaniałego smaku, natomiast ryba wędzona z dodatkiem curry będzie miała nieco orientalny smak.

Gotowe wędzarnie do ogrodu

Można kupić gotowe urządzenia, które charakteryzują się niedużymi rozmiarami lub postawić na gotowe, profesjonalne produkty, które wzbogacone zostały o dodatkowe funkcje w postaci grilla lub pieca do pizzy. Są one jednak dość dużych rozmiarów, jednak jeśli ktoś ma duży ogród nie powinno stanowić to dla niego dużego problemu.

Na rynku dostępne są gotowe wędzarnie ogrodowe murowane, które składają się z poszczególnych segmentów gotowych do złożenia na miejscu u klienta.Tutaj bardzo istotnym elementem jest zapewnienie wędzarni odpowiednio stabilnego podłoża oraz fundamentu. Oprócz wersji murowanych można zakupić również wędzarnie drewniane, które są bardzo efektowne oraz atrakcyjne wizualnie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl