Skip to content Skip to footer

Zabezpieczenie miejsca parkingowego przed czynnikami atmosferycznymi

Projektując budynek mieszkalny, nie zawsze jest możliwość, aby w obiekcie umieścić garaż. Powoduje to zmniejszenie kosztów inwestycji. Należy jednak stworzyć miejsce do parkowania samochodu z zadaszeniem.

Wiata parkingowa bez pozwoleń budowlanych na terenie posesji

Aby ułatwić korzystanie z pojazdu również podczas złej pogody, warto ustawić wiatę na terenie posesji. Takie proste zadaszenie pozwoli na ochronę samochodu przed śniegiem i deszczem. Obiekt taki nie podlega żadnym restrykcjom, więc może być postawiony bez konieczności wykonania projektów i pozwoleń. Sama budowa również nie nastręcza problemów, ponieważ jest to szkielet dachu podtrzymywany przez słupy. Tylko od inwestora zależny czy będą montowane ścianki boczne chroniące przed wiatrem. Najważniejszą funkcję pełni pokrycie, którym może być ondulina.

Tani i trwały materiał na pokrycie wiaty garażowej

Z powodu konstrukcji wiaty pokrycie dachowe musi być elastyczne i odporne na zmiany temperatur oraz przemarzanie. Konstrukcja nośna jest elastyczne i pokrycie dachowe powinno mieć możliwość reagowania na takie czynniki. Stosując jako pokrycie onduline można mieć pewność, że takie zabezpieczenie wiaty będzie trwałe i estetyczne. Nie wymaga ona również ciężkich konstrukcji podtrzymujących, co przekłada się na koszt realizacji takiej inwestycji. Ondulina jest łatwa w obróbce, wiec można ją łatwo dotować do wymiarów, jakie ma szkielet dachu. Aby pokrycie dachowe mogło być eksploatowane wiele lat, ondulina na dach musi być przymocowana w odpowiedni sposób. Służą do tego gwoździe dostarczone przez producenta. Specjalna konstrukcja łba zabezpiecza otwór przed dostępem wody. Rozstaw łat drewnianych zgodny z instrukcją montażu i będzie to zabezpieczało płyty bitumiczne przed odkształcaniem.

Realizacje nietypowych dachów i zadaszeń przy pomocy onduliny

W przypadku wiat garażowych o innej niż standardowa konstrukcja jednospadowa dachu zaletą płyt bitumicznych jest ich łatwość obróbki. Ondulina na dach może być dowolnie przycinana do wymiarów. Jeżeli występują elementy o profilu wypukłym takim jak łuki, to można wyginać onduline bez ryzyka jej uszkodzenia. Elastyczna płyta dopasuje się do powierzchni tak, aby przylegała do konstrukcji, ułatwiając montaż za pomocą łączników. Powinny być to łagodne zakrzywienia konstrukcji, aby nie następowały naprężenie mechaniczne na powierzchni onduliny.