Skip to content Skip to footer

Drzwi wewnętrzne – obalamy popularne mity

Choć zakup drzwi wewnętrznych nie jest tak skomplikowany, jak zakup tych broniących dostępu do domu lub mieszkania, również wokół niego nagromadziło się kilka mitów. Warto przytoczyć te, które pojawiają się najczęściej, a następnie – rozprawić się z nimi.

Czy drzwi do pomieszczeń muszą być trwałe?

Wiele osób uważa, że poświęcenie przesadnej uwagi zakupowi drzwi wewnętrznych nie ma większego sensu. Panuje przekonanie, że mają do spełnienia jedynie funkcję dekoracyjną. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup tych, które wydają się nam najbardziej atrakcyjne wizualnie, będziemy z niego zadowoleni bez względu na okoliczności. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Sprzedawcy drzwi nie mają wątpliwości, co do tego, że jest to przekonanie bazujące na błędnych przesłankach.Rzeczywiście, drzwi wewnętrzne nie muszą chronić nas przed złodziejami. Ich trwałość jest jednak jednym z tych ich atutów, których nie można kwestionować. Zapewnia długowieczność drzwi, daje gwarancję tego, że nie będzie się przez nie wydostawać ciepło, a jednocześnie wpływa na ich postrzeganie. Drzwi niskiej jakości szybko tracą przecież swoje walory wizualne, w pewnym momencie trudno więc patrzeć na nie z zadowoleniem.

Czy drzwi pełnią jedynie funkcję dekoracyjną?

Z pierwszym z przytoczonych mitów ściśle wiąże się drugi – pojawiający się niemal równie często. Mówi on o tym, że drzwi są ozdobą pomieszczenia. Jeśli więc dobrze się prezentują, zakup można uznać za udany. Trudno polemizować z tym, że drzwi takie mogą wyglądać fantastycznie. Trudno jednak również zgodzić się z tym, że jest to ich jedyna funkcja zasługująca na potwierdzenie.Osoby zastanawiające się nad ich zakupem powinny wiedzieć, że nowoczesne drzwi wewnętrzne mają szereg dodatkowych właściwości. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że są w stanie zapewnić izolację akustyczną na wysokim poziomie. To, że w mieszkaniu w tym samym czasie przebywają domownicy w różnym wieku i wykonujący różne czynności nie oznacza, że muszą się oni słyszeć nawzajem. Dobrze dopasowane drzwi wewnętrzne chronią przed utratą ciepła zimą i przed masami gorącego powietrza latem. Mogą być też jednym z elementów domowego systemu wentylacyjnego. Modele wyposażone w zamki są też doskonałym rozwiązaniem w mieszkaniach z pokojami na wynajem.