Tokarka konwencjonalna to maszyna służące do skrawania i produkcji elementów metalowych. Tokarki wytwarzają elementy z oddzielenia naddatku jakimi są wióry zeskrawane od materiału wyjściowego.
Budowa tokarki konwencjonalnej
Najważniejszymi elementami z jakich zbudowana jest tokarka konwencjonalna są:
– łoże, wrzeciono, skrzynka prędkości obrotowych oraz posuwów, konik, skrzynka suportowa, imak nożowy, śruba i wałek pociągowy, wałek sterujący gitara oraz cyfrowy wyświetlacz do odczytu położenia. Aby obrabiany element był umocowany w sposób stabilny trzeba umieścić go w uchwytach samocentrujących, które mają trzy lub cztery cząstki oraz uchwytach, które umożliwiają nieregularne ustawienie szczęk i pozwalają do umocowania elementów mających nieregularny kształt. Uchwyty te są mocowane na końcówce wrzeciona lub przy użyciu specjalistycznej tarczy zabierakowej. Tokarki konwencjonalne mogą mieć także uchwyty spiralne zbudowane z koła talerzowego i napędzającego koła stożkowego. Tokarka obrabia element przy użyciu narzędzi, które mocowane są na imaku czteronożowym lub jednonożowym. Imak czteropozycyjny umożliwia obrabianie w sposób stabilny do osi, a imak jednonożowy pozwala na obróbkę elementów stożkowych.
Działanie tokarek konwencjonalnych
Obrabianie elementu na tokarce odbywa się poprzez wprawienie go w ruch obrotowy, a następnie odbywa się jego skrawanie przy użyciu specjalnego narzędzia. Sposób toczenia elementu uzależniony jest od rodzaju narzędzia. rodzaju powierzchni elementu oraz położenia osi obrotu, a także kierunku ruchu narzędzia obróbczego. Tokarki konwencjonalne stosowane są do obrabiania przedmiotów mających kształt bryły obrotowej jakimi są wałki, gwinty oraz kule. Tokarka poza obróbką służy do wiercenia, przecinania oraz gwintowania przy użyciu gwintowników.
Jak wybrać tokarkę?
Podczas wyboru tokarki należy wziąć pod uwagę szybkość z jaką wykonywane są obroty podczas obróbki elementu, a także jej masę i rozmiar, ponieważ trzeba mieć odpowiednią wielkość powierzchni, na której umieści się zakupioną tokarkę. Tokarka stać powinna na fundamencie z betonu, na którym zostanie ona zamontowana przy użyciu śrub kotwowych. Należy pamiętać aby zapewnić także bezpieczne miejsce na przeciągniecie i podłączenie kabli.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.