Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się wysokim potencjałem składowania energii, dzięki czemu znajdują szereg licznych i bardzo różnorodnych zastosowań.
Gdzie stosowane są akumulatory?
Wydajność, długa żywotność, a także bezpieczeństwo sprawiają, że baterie litowo-jonowe wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Możliwość połączenia dowolnej liczby ogniw, a tym samym zwiększenia mocy akumulatora pozwala na zaopatrzenie w energię nawet sporych rozmiarów urządzeń.
Pośród najczęstszych zastosowań baterii litowo-jonowych można wyróżnić między innymi zasilanie telefonów komórkowych, laptopów czy różnego rodzaju elektronarzędzi. Duży potencjał energetyczny połączonych ogniw umożliwia także zasilanie pojazdów elektrycznych, w tym samochodów hybrydowych.
Ogniwa – podstawowy składnik akumulatorów
Ogniwo to podstawowy i najważniejszy element budowy każdego akumulatora. To właśnie ogniwo do baterii ma ogromny wpływ na moc i wydajność danego urządzenia. Liczba oraz jakość użytych ogniw przyczynia się do wzrostu potencjału energetycznego danego akumulatora.
Ogniwo do baterii w większości przypadków charakteryzuje się cylindrycznym kształtem i jest zbudowane z elektrod, elektrolitu i separatora. Z założenia pojedyncze ogniwo mogłoby pełnić funkcję akumulatora, rozwiązanie to okazuje się być jednak zbyt ryzykowne – jego zastosowanie mogłoby bowiem prowadzić do niebezpiecznych przegrzań.
Dodatkowo poszczególne ogniwa mogą różnić się między sobą właściwościami chemicznymi – zależność ta ma ogromny wpływ na parametry danego ogniwa, wpływając na cechy takie jak wydajność czy żywotność akumulatora.
Jak zwiększyć moc danego akumulatora?
Bardzo często wiele osób chcących zwiększyć moc akumulatora zasilającego dane urządzanie decyduje się na dodanie do niego nowych ogniw. Rozwiązanie to może jednak prowadzić do zaburzenie estetyki urządzenia – sytuacje tego typu można łatwo zaobserwować w przypadku laptopów.
Dobrym pomysłem na zwiększenie pojemności akumulatora może okazać się zamontowanie ogniw o lepszej jakości. Rozwiązanie to pozwoli w zachowaniu oryginalnego wyglądu urządzenia i jednocześnie przyczyni się do wzrostu jego wydajności.