Budowa domu to duże przedsięwzięcie. O wielu kwestiach warto pomyśleć już na etapie planowania. Jedną z nich jest rodzaj bryły oraz mające wpływ na komfort i koszt utrzymania technologie. Coraz częściej wybieranym projektem jest dom pasywny. Co to takiego i jakie są jego zalety? Gdzie szukać projektów domów pasywnych?
Czym są domy pasywne?
Dom pasywny to jeden z typów budownictwa jednorodzinnego. Wyróżnia się prostą bryłą oraz zminimalizowanym zapotrzebowaniem na energię, które przekłada się na niskie koszty utrzymania.Na obniżone koszty energetyczne wpływa wiele czynników. Po pierwsze, do budowy domu pasywnego wykorzystuje się nowoczesne surowce – kluczowa jest dobra izolacja termiczna, aby utrata ciepła była jak najmniejsza. Inne kluczowe energooszczędne rozwiązanie to układ pomieszczeń zapewniający pasywne zyski solarne – pomieszczenia dzienne, jak salon czy kuchnia, lokowane są po stronie południowej, sypialnia czy gabinet – po stronie północnej.
Dlaczego warto postawić dom pasywny?
Domy pasywne budzą coraz większe zainteresowanie. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że warto już na etapie budowy wdrożyć rozwiązania, które pozwolą ograniczyć późniejsze wydatki na utrzymanie domu.Pasywne budownictwo to ogromne oszczędności. Choć na budowę trzeba będzie wyłożyć więcej pieniędzy, koszta szybko się zwrócą w postaci niskich rachunków. W perspektywie lat to sporo zaoszczędzonej gotówki. Inny plus to komfort – dom będzie ciepły, wygodny, zaplanowany tak, by życie w nim było przyjemne. Każdy element zostanie zaprojektowany z troską o najwyższą jakość.
Dom pasywny projekt – jak wybrać, gdzie kupić?
Ze względu na rosnące zainteresowanie budownictwem pasywnym, coraz łatwiej także o biura architektoniczne świadczące profesjonalne usługi z tego zakresu. Wiele z nich oferuje również gotowe projekty domów pasywnych – najczęściej tańsze niż te robione na zamówienie.Jeśli chodzi o dom pasywny projekt powinien brać pod uwagę wielkość rodziny, jej preferencje, ilość potrzebnych do wygodnego życia pomieszczeń. Ważne są również lokalizacja i wielkość działki. Każdy, nawet gotowy projekt domu pasywnego, musi zostać zindywidualizowany we współpracy z doświadczonym architektem, by dom był maksymalnie funkcjonalny.