Skip to content Skip to footer

Kołdry letnie, zimowe i całoroczne – charakterystyka

Kołdry można podzielić ze względu na ich rozmiar, typ wypełnienia, ale też i przeznaczenie. Innego okrycia potrzeba latem, a zupełnie innego wtedy, gdy temperatura za oknem spada poniżej zera. Na tej podstawie wyróżnia się sezonowe kołdry letnie i kołdry zimowe, których połączeniem są kołdry całoroczne, przeznaczone do użytku o każdej porze roku.

Kołdry letnie – na wiosnę i lato

Musi być stosunkowo cienka, delikatna i w miarę lekka. Jednym z jej głównych zadań będzie dbanie o prawidłową cyrkulację powietrza i zapewnianie ciału śpiącego pełnej swobody i przewiewności poprzez skuteczne i sumienne odprowadzanie wilgoci.

Spośród wszystkich kołder modele letnie charakteryzują się najniższą gramaturą, wynikającą z niewielkiej ilości tworzącego je wypełnienia, dużo mniejszej od tej występującej w kołdrach zimowych. Przeważnie wypełniane są materiałami syntetycznymi. Ultracienkie i lekkie kołdry sprawdzają się nawet przy ekstremalnych upałach.

Kołdry zimowe – na jesień i zimę

W zimowych modelach dochodzi do wyraźnego podwyższenia ich gramatury oraz gęstości. Większa ilość wypełnienia zapewnia znacznie więcej ciepła, zwłaszcza gdy to wypełnienie jest wykonane z odpowiedniego materiału naturalnego, takiego jak pierz bądź puch, gdyż to właśnie te dwa typy włókien przeważnie trafiają do środka kołder zimowych, gdyż doskonale grzeją ciało i zapewniają mu skuteczną izolację od zimna z zewnątrz.

Wbrew pozorom kołdra zimowa nie musi być jednak strasznie gruba, co wpłynęłoby negatywnie na jej praktyczność i wygodę użycia. Wypełnienie wykonane z puchu albo też odpowiedniego materiału syntetycznego potrafi zachować swoje izolacyjne właściwości przy stosunkowo niewielkiej wadze (w przeciwieństwie do tradycyjnego pierza).

Kołdry całoroczne – na cały rok

Jeżeli natomiast nie ma się ochoty na to, by co i rusz wymieniać używaną kołdrę, najwygodniej sięgnąć po model całoroczny. Jest to coś pomiędzy kołdrami letnimi a kołdrami zimowymi. Wypełnienie w kołdrach całorocznych ma średnią gramaturę, a sama kołdra wyróżnia się przeciętną grubością.

Jeżeli więc warunki panujące w sypialni przez cały rok nie ulegają zmianie, nie ma sensu kłopotać się z używaniem dwóch różnych kołder. Modele całoroczne dla większości osób okażą się zupełnie wystarczające.

Kołdry zimowe znajdziesz w ofercie Polskiekoldry.pl