Skip to content Skip to footer

5 kroków do idealnej narzuty do sypialni

Wybór idealnej narzuty do sypialni może być problemem. Dlatego dobrze jest poruszać się utartymi ścieżkami. Oto pięć kroków do dobrego wyboru.

Może się wam wydawać, że to, co leży na łóżku ma małe znaczenie. W końcu dla snu znaczenie ma materac, pościel czy poduszka, a nie narzuty do sypialni. Tyle, że narzuta do sypialni jest widoczna przez większą część dnia. I w bardo dużym stopniu wpływa na to, jak postrzegane jest całe pomieszczenie. Dlatego powinniście zadbać o odpowiedni jej wybór.

1. Zmierz rozmiar łóżka

Podstawową kwestią w przypadku wyboru narzuty do sypialni jest jej rozmiar. Łóżka mogą być mniejsze, większe, typowe lub zupełnie niespotykane. A narzuta musi okrywać wszystko, co się na łóżku znajduje i jeszcze trochę.

Przede wszystkim powinniście więc zmierzyć długość i szerokość łóżka. A potem wykonać proste działanie matematyczne. Do obu wartości dodać 10-15 cm. Tak, żeby zyskać zapas, dzięki któremu będziecie pewni, że narzuty do sypialni będą opadały łagodnie po wszystkich stronach łóżka.

2. Wybierz odpowiedni materiał

Nie samymi rozmiarami człowiek żyje. Zwłaszcza, gdy wybiera produkt, którego głównym zadaniem jest dobrze wyglądać. No i chronić to, co pod spodem. Narzuty do sypialni mogą być wykonane z różnych materiałów i wybierając te właściwe, powinniście podjąć decyzję – na jaki się zdecydować.

Ważne, żeby wybrany materiał był trwały i estetyczny. Dobrze, żeby sprawdziło się także w porównaniu z wyglądem pokoju. Przykładowo, narzuty do sypialni zrobione z płótna będą pasowały do wnętrza w stylu rustykalnym.

3. Dobierz kolorystykę

To samo dotyczy kolorystyki. Narzuty do sypialni mogą być oferowane w najróżniejszych kolorach, warto jednak zadbać o to, żeby wyglądały jak należy. Co należy rozumieć przez takie stwierdzenie? Przede wszystkim odpowiednią barwę.

Co nie znaczy, że musi być taka sama jak barwa ścian czy mebli. Przeciwnie, może się różnić. Ważne, żeby kolory pasowały do siebie. Jeśli chcecie coś kontrastowego, zadbajcie o harmonię. Jeśli barwy będą się gryzły, będziecie ciągle zirytowani, zdenerwowani i całkowicie niezadowoleni z dokonanego wyboru.

4. Zadbaj o interesujący wzór

Same kolory to nie wszystko. Narzuty do sypialni oferowane są w rozmaitych wzorach. Te także mogą pasować, lub nie, do wnętrza waszej sypialni. W jaki sposób dobrać wzór do wystroju pomieszczenia?

Najlepiej wybierać tematycznie. Tam, gdzie dominuje klasyka, należy wybierać wzory bardziej stonowane i umiarkowane. Do pomieszczeń nowoczesnych – ostre kształty, radykalne linie. Lub narzuty gładkie. We wnętrzach romantycznych sprawdzą się motywy kwiatowe i rustykalne.

5. Kup od razu dwie

A jeśli znajdziecie odpowiednią narzutę? Kupcie od razu dwie! Nie dajcie się nabrać na klasyczne myślenie, że następną kupicie za pół roku. Nie kupicie. Będziecie odsuwać ten moment w czasie, a wasza narzuta będzie niszczała od ciągłego używania.

Dlatego póki czas powinniście kupić dwie sztuki. Nawet jeśli będą wyglądały tak samo, skorzystacie. Będziecie mogli wymieniać je, gdy druga narzuta będzie w praniu. A poza tym? Poza tym to chyba wszystko. To dzieła zatem!

Artykuł przygotowany we współpracy ze spokko.pl