Skip to content Skip to footer

Aerożel – czym jest, ile kosztuje i gdzie można go kupić

W dzisiejszych czasach coraz bardziej widoczna jest tendencja do ograniczania w jak największym stopniu w budownictwie zużycia energii cieplnej. Duży wpływ na te działania mają zaostrzone wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej oraz jak największej minimalizacji strat ciepła. Jednym z ciekawych materiałów izolacyjnych, aczkolwiek nie stosowanym na razie zbyt często jest aerożel. Czym dokładnie jest, jaka jest cena aerożelu i gdzie można go kupić?

Aerożel – czym jest i jak powstaje

Aerożel jest materiałem izolacyjnym znanym już od 1931 roku w postaci proszku i pyłu. Wynalazł go amerykański chemik Samuel S. Kistler, a następnie sprzedał licencję na jego produkcję firmie Monsanto Corporation. Aerożel produkowany jest na bazie krzemionki, jedna ostatnio wykorzystywane są również nanorurki węglowe, a także grafen. Czasami wytwarza się go również na bazie aluminoksanów i zeolitów. Obecnie produkowany jest metodą chemiczną, dzięki której powstaje aerożel w postaci piany. Jest to metoda SOL-GEL z 1983 roku.

Aerożel cena

Jak już wyżej zostało wspomniane, aerożel jest na razie stosowany stosunkowo rzadko. Powodem jest odpychająca klientów chcących zastosować aerożel cena. Jest ona niestety bardzo wysoka. Zastosowane aerożelu na 1 metrze kwadratowym będzie nawet 10 razy droższe niż styropianu czy wełny mineralnej. Cena aerożelu w postaci mat izolacyjnych o grbości 5 mm. waha się od 140 do 150 zł za metr kwadratowy, natomiast ceny aerożelowych mat o rgubości 10 mm kształtują się na poziomie od 200 do 235 zł za metr kwadratowy. Wysoki koszt aerożelu jest w zasadzie jego jedyną wadą, ale niestety skutecznie odrzucającą chętnych od zamiaru zastosowania. Nie jest to produkt dla osoby o przeciętnych zarobkach.

Aerożel sklep – gdzie kupić

Osoby, które są mimo ceny chętne na zakup tego produktu, zastanawiają się, gdzie go szukać. Jaki sprzedający aerożel sklep będzie najlepszy? Materiał ten znajduje się w asortymencie każdego sklepu budowlanego. Można go zakupić również przez internet, na stronach stacjonarnych sklepów lub na stronach firmowych np. aerożele.pl lub styropak.com. Popularnym produktem aerożelowym jest mata izolacyjna porogel. Maty zawierają dodatkowo włókno szklane, co jest ich wzmocnieniem i daje im giętkość. Zaletą mat jest również możliwość układania ich warstwowo. Maty z grupy porogel stosuje się z powodzeniem nie tylko w budownictwie, ale i przemyśle.

Aerożel jest znakomitym materiałem izolacyjnym. Ma świetne właściwości i jest polecany do stosowania w budownictwie i wielu gałęziach przemysłu. Wysoka cena jest w zasadzie jego jedyną wadą.