Skip to content Skip to footer

Aranżacja lokalu gastronomicznego

Najistotniejszym aspektem w lokalu gastronomicznym jest oczywiście jakość serwowanych posiłków. Nim jednak gość zdecyduje się cokolwiek zamówić, trzeba go zachęcić – najprościej – bardzo dobrym pierwszym wrażeniem. W myśl tej zasady restauratorzy prześcigają się w pomysłach na aranżację swoich lokali.

Wszystkie chwyty dozwolone

Restauracja jest idealnym miejscem do artystycznego „wyżycia się” dla architekta. Wszakże w modnej, miejskiej przestrzeni nie trzeba ograniczać się do stonowanych barw, ani standardowych faktur. Tu nikt nie zastanawia się, Jak zabudować rury, a wręcz przeciwnie – w jaki sposób je wyeksponować. Mile widziane są odważne, wręcz nieco ekscentryczne dekoracje, oryginalne grafiki i połączenie inspiracji industrialnych z naturą. Wystrój lokalu, im bardziej ekscentryczny, tym mocniej zapada w pamięć.

Wystrój jak tatar

Coraz większą popularnością cieszą się restauracje w klimacie równie surowym, jak świeża, siekana wołowina z żółtkiem i cebulą. Czerpiąc inspiracje z największych światowych metropolii, restauratorzy rezygnują z welurowych kanap i kryształowych żyrandoli, na rzecz metalowych krzeseł oraz żarówek na kablach, swobodnie opadających z sufitu. W modnej restauracji nie ma dylematu, jak zabudować rury, czy przewody, wszakże mogą one stanowić spójny element wystroju.

#restaurant

Głównym kanałem marketingowym, którym branża gastronomiczna dociera do potencjalnych gości są oczywiście social media. Instagram kocha jedzenie, zwłaszcza w przestrzeniach przyjaznych selfie. Ścianki do zdjęć, specjalne oświetlenie, czy nawet posadzka, na której tle posiłek wygląda bardziej zachęcająco, to tylko niektóre z trików, jakie stosują właściciele lokali.

Dawniej restauracja kojarzyła się wyłącznie z elegancją, kunsztownym wystrojem i perfekcją wykończenia, teraz natomiast mniej istotne stało się, jak zabudować rury, albo czy krochmalić śnieżnobiałe obrusy. Dziś, w kwestii aranżacji, restauratorzy mogą sobie pozwolić na swobodę twórczą równą tej, którą serwują na talerzach.