Skip to content Skip to footer

Jaką blachę trapezową wybrać?

Blacha trapezowa jest bardzo szeroko wykorzystywanym w budownictwie materiałem. Jej główne zastosowanie to pokrywanie ścian i dachów garaży, altan, wiat oraz dachów domów. Ilość różnego rodzaju blach dostępnych na rynku – jest olbrzymia, więc pierwsze zetknięcie z nią może wywołać poczucie dezorientacji. Przyjrzyjmy się zatem różnym kategorią owego materiału oraz jego zastosowaniu.

Blacha uniwersalna (umiarkowana cena)

Jest to rozwiązanie pośrednie. Blacha takiej jakości idealnie nadaje się do wykorzystania przy budowie obiektów produkcyjnych, handlowych, usługowych, logistycznych oraz innych obiektach tego rodzaju. W związku z tym najczęściej korzysta się z niej w przypadku różnorakich inwestycji.

Ponadto, powszechnie wykorzystuje się ją do budowy wiat, garaży i ogrodzeń. Można zatem uznać, iż ta niezbyt droga i niezbyt tania opcja – jest najczęściej stosowana, jeśli chodzi o wartość praktyczną materiału. Poza tym na plus należy policzyć bardzo dobrze wypadający stosunek jakości do ceny.

Blacha wytrzymała (wysoka cena)

Najdroższy rodzaj blachy to produkt, który kosztuje więcej, lecz ma też więcej do zaoferowania. Swoją cenę uzasadnia on bardzo wysoką jakością użytej do jego produkcji stali oraz dbałością i precyzją samego wykonania. Tworzywo nie jest jednak jedynym, co sprawia, że tego rodzaju blacha trapezowa jest tak wyjątkowo wytrzymała i wytrzymuje dłużej niż tańsze alternatywy.

Jest ona bowiem z reguły pokryta powłokami metalicznymi lub organicznymi, których grubość spełnia wszelkie przyjęte normy. Tego rodzaju materiał stosuje się przy konstrukcjach, które charakteryzują się dużą rozpiętością. Nie do przecenienia jest również fakt, iż poprzez swoją wytrzymałość, koszty blachy najwyższej jakości zwracają się po pewnym czasie.

Blacha ekonomiczna (niska cena)

Blacha trapezowa najniższej jakości jest również dostępna w najniższej cenie. Jej cechy charakterystyczne do przede wszystkim niebywała lekkość. Poza tym bardzo istotne jest, że takowa blacha została pomyślana w taki sposób, by umożliwić jej szybki montaż. Jest zatem idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów oraz praktyczności.

Niewątpliwie są też minusy. Blacha niskiej jakości to zarazem blacha najmniej wytrzymała. Decydując się na zakup takowego materiału, musimy liczyć się z tym, że będzie on bardziej podatny na działanie czynników zewnętrznych. W pewnych okolicznościach taka blacha jest idealnym pomysłem.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal