Skip to content Skip to footer

Co zrobić, gdy znajdziesz plamę?

Silne zabrudzenie to zawsze powód do zmartwień. Zwykle ich usunięcie jest dość problematyczne, więc zajmuje sporo czasu. Bywa, że wiąże się ono nawet ze zniszczeniem zabrudzonego materiału. Co więc zrobić, gdy znajdziesz gdzieś zabrudzenie niewiadomego pochodzenia? Jak postępować?

Płyn do mycia naczyń albo szare mydło

Jeśli nie wiesz, skąd wzięło się zabrudzenie, to powinieneś spróbować zmyć je środkami uniwersalnymi. Szczególnie warto wypróbować roztwór płynu do mycia naczyń albo szarego mydła. Oba te środki całkiem dobrze radzą sobie z usuwaniem najbardziej popularnych plam. Jeśli więc nie wiesz, skąd się wzięło zabrudzenie, to warto spróbować użyć właśnie ich.

Pamiętajmy jednak, że roztwór z płynu do mycia naczyń to nie jest Płyn do usuwania silnych zabrudzeń. W przypadku naprawdę trudnych plam lepiej jest sięgać po specjalne środki przeznaczone do tego celu. Płyn do naczyń może rozpuszczać tłuszcz, ale z wieloma rodzajami tłustych plam jednak sobie nie poradzi.

Specjalny płyn

Jeśli płyn do mycia naczyń nie poradzi sobie z plamą, warto sięgnąć po specjalistyczny płyn do usuwania silnych zabrudzeń. To silne środki, które skutecznie radzą sobie z różnego typu nieczystościami. Trzeba jednak pamiętać, że żeby płyn mógł działać skutecznie, powinien on być dopasowany do konkretnego rodzaju zabrudzenia.

Jeśli źródło zabrudzenia jest nieznane, dopasowanie do niego odpowiedniego płynu może być bardzo trudne. Można jednak przyjrzeć się z bliska plamie i zastanowić się, co mogło ją zostawić. W wielu wypadkach można zgadnąć, tym bardziej że płyn zwykle jest przeznaczony do pewnej gamy zabrudzeń, a nie do jednego konkretnego typu.

Specjalista

W razie, gdyby płyn do usuwania silnych zabrudzeń sobie z nimi nie poradził, można też skonsultować się ze specjalistą. Są osoby, które zawodowo usuwają plamy.

Mają one ogromną wiedzę i dostęp do profesjonalnych środków, które dobrze radzą sobie nawet z najsilniejszymi plamami. Krótka konsultacja pomoże rozwiać wątpliwości i wytyczyć drogę dla dalszego postępowania.