Skip to content Skip to footer

Do czego wykorzystywany jest pallad?

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym z grupy niklowców. Należy do triady platynowców lekkich w układzie okresowym. Do najbardziej przydatnych związków palladu należy kwas palladowy oraz tris, a także ich pochodne metaloorganiczne, które powszechnie stosowane są jako katalizatory różnych reakcji chemicznych. W stanie podstawowym konfiguracja elektronowa palladu jest bardzo nietypowa. Jest on jedynym pierwiastkiem w swoim okresie, który nie posiada na piątej powłoce elektronów.

Właściwości palladu

Pallad w postaci czystej jest lśniącym, srebrzystoszarym metalem. Charakteryzuje się wysoką kowalnością i ciągliwością, a także nie reaguje z powietrzem i wodą. Pallad może być rozpuszczany w silnych zasadach oraz kwasach, dzięki czemu wykonane z niego przedmioty można oddać na skup palladu, gdzie zostaną ponownie przetworzone. W odpowiednim stosunku objętościowym silnie absorbuje gazowy wodór, dzięki czemu bardzo często stosowany jest jako rodzaj wodorowej gąbki. Ponadto pod wpływem zaabsorbowania w palladzie, wodór uzyskuje postać atomową, a nie cząsteczkową.

Pallad w przemyśle

Podobnie jak wiele innych metali o zbliżonych właściwościach, pallad jest bardzo rozpowszechniony w wielu gałęziach przemysłu. Jego popularność związana jest bardzo wysokim poziomem ciągliwości oraz odpornością na korozję. Dzięki temu stosowany jest m.in. przy produkcji katalizatorów samochodowych oraz jako składnik wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych. Więcej zastosowań palladu znajdziesz na stronie http://zlomweglika.pl/oferta. Jako surowiec, pallad wykorzystywany bywa także do produkcji różnego rodzaju łączy, drutów oraz przewodów. Są one używane przy produkcji wielu urządzeń elektronicznych, a po zużyciu trafiają na złom palladu.

Recykling palladu

Ballad jest materiałem bardzo pożądanym w dziedzinie chirurgii i stomatologii, ponieważ znajduje on swoje zastosowanie przy produkcji protez zębowych. Zużytych koron czy licówek nie warto wyrzucać, ponieważ można sprzedać je w zakładzie skupującym pallad. Oprócz tego pallad często używany jest do produkcji wielu przedmiotów, wśród których znaleźć można nawet nieduże elementy. Dlatego warto oddać zużyte rzeczy na skup palladu, dzięki czemu będą mogły być powtórnie wykorzystane.