Skip to content Skip to footer

Czujniki gazów – zabezpiecz swój dom

Co roku w okresie grzewczym dochodzi o wielu przypadku zatrucia gazem lub czadem, przeważnie przyczyną jest wadliwy system albo nieszczelne urządzenie grzewcze. Warto zwiększyć bezpieczeństwo w domu i zaopatrzyć się w czujnik czadu i gazu, niekiedy może ono uratować nam życie.

Jaki czujnik wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo duży wybór tego typu urządzeń. Dostępny jest czujnik gazu i czadu, czujnik dymu i czadu. Urządzenia występują osobno, chociaż coraz częściej są wmontowane w systemy alarmowe, po prostu stanowią jedną z ich funkcji. Bez wątpienia warto posiadać taki czujnik gazu i czadu, to podstawa, jeżeli posiadamy w domu kominek, piec czy kocioł gazowy. Niestety nie da się samodzielnie rozpoznać, że w domu ulatnia się gaz czy czad, jedynie odpowiedni detektor można zaalarmować nas o takim zagrożeniu.

Bez względu na to, czy decydujemy się na czujnik dymu i czadu czy czujnik czadu i gazu, warto wybierać urządzenia pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów. W tym wypadku możemy liczyć na to, że urządzenie będzie solidne, niezawodne, przeważnie producenci oferują również długą gwarancję. Na takich rzeczach na pewno nie warto oszczędzać, tym bardziej, że koszt takiego urządzenia nie jest duży, bo trzeba za nie zapłacić około 100-200 złotych.

Czujnik, który wykryje za wysokie stężenie gazu, czadu czy dymu, będzie dawał znać o tym poprzez głośny alarm, którego trudno byłoby nie usłyszeć oraz sygnał optyczny w postaci migającej diody. Obecnie można wybierać spośród czujników 2w1, 3w1, także jak widać możliwości jest dużo. Kupując czujnik należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada certyfikaty potwierdzające zgodność z właściwymi normami: PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2.

Bezpieczeństwo w domu, trzeba traktować priorytetowo

Bezpieczeństwo w domu to podstawa, pamiętajmy, aby traktować tę kwestię priorytetowo, niestety nigdy nie możemy mieć pewności, co do trwałości urządzenia grzewczego, jego szczelności. Niestety problem zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, warto zabezpieczyć się przed zagrożeniami, jakie można spotkać w domu. Dzięki temu będziemy spać dużo spokojniej, a koszt czujnika gazów wcale nie jest wysoki, na taki zakup może pozwoli sobie każdy, kto pracuje i zarabia pieniądze.