Nie istnieje jednoznaczna definicja stanu deweloperskiego budynku usankcjonowana prawnie. Najogólniej rzecz ujmując, stan deweloperski to stan surowy zamknięty, jednak każdy wykonawca definiuje go inaczej, dlatego podpisując umowę z deweloperem, zadbajmy, żeby znalazł się w niej dokładny opis robót, które zostaną wykonane zanim otrzymamy klucze.
Precyzyjne określenie prac
Obecnie coraz więcej rzetelnych wykonawców zamieszcza nie tylko w umowach, ale również na swoich stronach internetowych opis stanu mieszkania czy domu, w jakim lokal zostanie przekazany nabywcy. Przykładem niech tu będzie strona https://www.hogerdom.pl, po przeanalizowaniu której, nawet niedoświadczony pod względem budowlanym kupujący, zorientuje się, jakie prace będzie musiał przeprowadzić po odbiorze kluczy. Dlaczego tak istotna jest określenie, jakie roboty wchodzą w zakres wykonawcy, a jakie nie?
Prace wykończeniowe są bardzo kosztowne, zarówno jeśli chodzi o ceny materiałów (choć te są oczywiście mocno zróżnicowane w zależności od rodzaju zastosowanego surowca), jak i robocizny. Dlatego klient musi wiedzieć, co dokładnie otrzyma w cenie umownej, żeby tym samym móc ocenić, jakie wydatki czekają go po odbiorze domu czy mieszkania oraz zarezerwować terminy u odpowiednich fachowców.
Zakres prac w stanie deweloperskim
Wspomniana wyżej firma jest doskonałym przykładem przedsiębiorstwa, które nie dość, że na swojej stronie www.hogerdom.pl prezentuje zakres prac, które wchodzą w zakres robót składających się na stan deweloperski domu, to jeszcze robi to bardzo rzetelnie.
Ponieważ Klient może w przypadku tej konkretnej firmy kupić dom w stanie otwartym albo deweloperskim zarówno jedna, jak i druga sytuacja jest precyzyjnie i szczegółowo opisana.
Stan surowy czy deweloperski
Jak można się szybko zorientować po spędzeniu zaledwie kilku minut na stronie www.hogerdom.pl, stan surowy otwarty obejmuje tylko najważniejsze czynności poprzedzające budowę oraz budynek posadowiony na fundamencie, przykryty dachem i wyposażony w ściany. Przed właścicielem takiego domu jest jeszcze sporo prac, zanim przejdzie w ogóle do wykończeniówki (m. in. wykonanie instalacji, wylanie posadzek, tynkowanie czy montaż stolarki otworowej).
Klient, który zdecyduje się na stan deweloperski zapłaci oczywiście więcej, ale otrzyma klucze do domu, w którym przed zamieszkaniem będzie musiał przeprowadzić jedynie prace wykończeniowe takie jak położenie paneli (desek) i płytek, biały montaż oraz instalacja CO i montaż parapetów wewnętrznych.