Skip to content Skip to footer

Czy kolor oświetlenia ma znaczenie?

Pojawienie się żarówki ledowej e14 na rynku zmieniło oblicze oświetlenia mieszkań. Ten wynalazek szybko zyskał na popularności dzięki energooszczędności oraz większej wydajności.

W czym ledowa żarówka e14 jest lepsza od jej zwykłej alternatywy?

Żarowki ledowe e14 słyną z długotrwałej pracy oraz niewielkiego zużycia prądu. Zamieniają aż do 90% pobieranej energii w światło. Lampy LED nie nagrzewają się, w przeciwieństwie do tych energooszczędnych, nie trzeba czekać, bo od razu świecą na 100% swoich możliwości.

Lampy LED starczają na dłużej, a co za tym idzie, nie trzeba ich tak często wymieniać. Co jest nie tylko ekonomicznym aspektem, ale również ekologicznym. Żarówki ledowe e14, wbrew powszechnej opinii, wcale nie zawierają rtęci. Są takim samym odpadem jak ich zwykłe odpowiedniki.

Czy kolor oświetlenia ma znaczenie?

Człowiek spędza sporo czasu przy sztucznym świetle, zarówno barwa, natężenie, jak i odcień oświetlenia ma znaczenie. Odpowiednie dobranie tych czynników do pomieszczenia może wpłynąć na jakość wypoczynku lub pracy, a nawet na stopień zmęczenia oczu.

Lampy LED dostępne są na rynku w ogromnej gamie kolorystycznej. Można wybrać je już od najjaśniejszych odcieni, aż po bardzo delikatne światło. Istnieją również żarówki, które oprócz podstawowego koloru, mają funkcje zmiany na inny.

Niektóre żarówki ledowe mają funkcję przyciemnienia, pozwala ona na zmniejszenie intensywności światła. Właśnie takie lampy są chętnie wybierane do pokoi dziecięcych.

Czy żarówki ledowe e14 są warte swojej ceny?

Cena żarówek ledowych e14 w pierwszej chwili może wydawać się ogromna i nieekonomiczna. Należy pamiętać, że zakup lamp ledowych jest to inwestycja, która zwróci się dopiero wraz z upływem czasu. Szacuje się, że na rekompensatę początkowych wysokich kosztów trzeba czekać około rok.

Zwykła żarówka jest o kilkanaście razy tańsza od ledowej. Jednak przy zestawieniu ich wydajności, czasu pracy, zdolności do przetwarzania energii w światło, a nawet różnorodności odcieni oświetlenia zdecydowanie przeważa ta droższa opcja.