Skip to content Skip to footer

Czy warto założyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Nic tak nie zaburza spokojnego i harmonijnego życia na terenach daleko poza miastem od potrzeby regularnego usuwania nieczystości. Nie można zająć się tym we własnym zakresie – prawo wymaga od nas wynajęcia w tym celu profesjonalnej firmy, która zajmie się tym szybko i sprawnie, ale oczywiście za pewną opłatą. Większość ludzi regularne uiszczanie jej uważa za dosyć przykrą konieczność, a bardzo nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że istnieje bardzo ciekawa alternatywa.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy ich założenie jest skomplikowane?

Mnóstwo ludzi po usłyszeniu hasła „oczyszczalnia ścieków” natychmiast skojarzy je sobie z tym wielkim ośrodkiem za każdym miastem, przy którym wznosi się specyficzny, niezbyt przyjemny zapach. Mało tego, nietypowa jak na polskie standardy konstrukcja będzie też pewnie sprawiać wrażenie okrutnie wręcz drogiej, zwłaszcza w porównaniu z kosztem wykopania i montażu tradycyjnego szamba, którego koszt zamknie się w granicach kilku tysięcy złotych. Producent oczyszczalni przydomowych zażąda oczywiście ceny wyższej, ale zapewni przy tym usługę o wiele bardziej skomplikowaną i finezyjną, a także, oczywiście, ekologiczną. Nie ma też raczej mowy o tym, by oczyszczalnia była wielkim i nieestetycznym elementem naszego podwórka – niemal cała konstrukcja znajdzie się pod ziemią.

Oczyszczalnia ścieków obok domu to opłacalna inwestycja.

Jeśli nawet znajdzie się człowiek chętny do stosowania rozwiązań ekologicznych, to jest całkiem duża szansa, że zniechęci się do nich i tak, przewidując, że oznacza to wyłożenie astronomicznych wręcz sum. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to faktycznie duża inwestycja, sięgająca od dziesięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych, w zależności od całego mnóstwa niuansów dotyczących jej wielkości i działania. Nieliczni zdają sobie jednak sprawę z tego, że taka inwestycja się po prostu zwraca – zaoszczędzimy cztery tysiące na budowie szamba, a także długoterminowo kolejne tysiące dzięki braku potrzeby wynajmowania pojazdu asenizacyjnego. W praktyce inwestycja zwróci się nam zatem w około dwa-trzy lata.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zatem bardzo rozsądne i zaskakująco ekonomiczne rozwiązanie. Warto je rozważyć i nie sugerować się dosyć wysoką ceną wstępną, lecz mieć na uwadze przyszłe, regularne oszczędności.