Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się okna pasywne?

Nie każdy wie, czym dokładnie są okna pasywne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stają się one coraz bardziej popularne. Co jednak za tym stoi? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na montaż właśnie takiego rodzaju okien? Na te i wiele innych pytań, które dotyczą tematyki okien pasywnych, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – czym dokładnie są okna pasywne?

Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać cechy okien pasywnych, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi: Czym są okna pasywne. Najprościej rzecz ujmując, okna pasywne, to taki rodzaj okien, których konstrukcja, pozwala na pochłanianie ciepła z takich źródeł jak promienie słoneczne czy ciepło emitowane z naszych mieszkań. Takie działanie jest możliwe dzięki bardzo dobrej szczelności, którą odznaczają się okna pasywne.

Okno pasywne drewniane – to możliwe!

Kolejną kwestią, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, kiedy mówimy o oknach pasywnych, jest rodzaj ramy okiennej. Coraz bardziej popularne staje się montowanie okien drewnianych. W dużej mierze, związane jest to przede wszystkim z powrotem do stylu retro – a ten, jak wiadomo, zakłada montaż okien drewnianych. Czy jednak możliwe jest zamontowanie okien pasywnych o drewnianej konstrukcji? Jak najbardziej. Okna pasywne, dostępne są w różnych wariantach, jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest ich rama. Możemy zdecydować się na okna, których ramy wykonane są z wysokiej jakości PCV – i te okna, mimo wszystko, nadal cieszą się największą popularnością. Możemy wybrać okna pasywne o konstrukcji aluminiowej lub aluminiowo-drewninanej. Możemy także kupić takie okna pasywne, których rama wykonana jest w 100% z drewna. Obawy dotyczące szczelności takich okien są zupełnie bezpodstawne. Najważniejszym założeniem okien pasywnych jest bowiem zachowanie możliwie jak największej szczelności. Tym samym, nawet okna o konstrukcji drewnianej, będą szczelne i skutecznie będą zatrzymywać ciepło.

Pamiętaj o różnicy głębokości ramy!

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o okna pasywne, jest różnica w głębokości ram. Standardowe, klasyczne okna, mają głębokość ramy 68mm. Głębokość ram okien pasywnych waha się od 80mm do nawet 120mm. Nie można o tym zapominać, kiedy rozważamy ich zakup.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm