Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się żarówki z gwintem GU10?

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju żarówek. Jedną z nich jest żarówka GU10, która różni się znacznie od tradycyjnych świetlówek. Gdzie można ją zamontować?

Żarówki ledowe GU10 – jak wyglądają?

Gwint GU10 jest dość charakterystyczny. U dołu znajdują się dwie krótkie, ale dość grube nóżki. Ich rozstaw wynosi 10 milimetrów, stąd też wzięła się nazwa. Cała żarówka nie jest duża, a górna część przypomina przepołowioną kulę.

Najczęściej żarówka GU10 ma wielkość maksymalną 55 milimetrów. Stosuje się ją w różnego rodzaju lampach, choć zdecydowanie przeważa w oprawach halogenowych. Żarówki ledowe gu10 można znaleźć o różnej mocy i barwie światła.

Dlaczego warto zdecydować się na żarówkę LED?

Tradycyjne świetlówki pobierają dość sporo energii i szybko się nagrzewają. Żarówki LED są energooszczędne, a dodatkowo ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne.

Dużą zaletą żarówek ledowych jest ich odporność na różnego rodzaju wstrząsy i uszkodzenia. Charakteryzują się one również długą żywotnością, co pozwala sporo zaoszczędzić.

Żarówki ledowe GU10 – gdzie można je stosować?

Gwint GU10 nadaje się do bardzo wielu opraw. Można takie żarówki zamontować w salonie, łazience czy kuchni. Nadają się do lampek wiszących, stojących i kinkietów.

Producenci oferują barwy zimne, ciepłe i neutralne. Chłodne światło zdecydowanie polecane jest do biura, gdyż sprzyja koncentracji. Ciepła barwa pomaga się zrelaksować i odpocząć, a więc jest idealna do sypialni.