Każdy, kto staje przed zadaniem wybudowania lub modernizacji swojego domu, szybko natrafia na podstawowy problem. Innymi słowy błyskawicznie okazuje się, że koszty utrzymania domu są kluczową kwestią, a nie ulega wątpliwości, że powinny być jak najniższe.
Pompy ciepła
W obecnych czasach budowa ekonomicznego domu jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze 10 czy 20 lat temu. Lecz w gąszczu możliwości nie zawsze jest prosto wybrać optymalną technologię. Jednym ze znanych od dawna ciekawych rozwiązań są pompy ciepła. Jednak przez długi okres czasu były kojarzone albo z bardzo drogimi inwestycjami lub ekstrawagancją właściciela. Za sprawą rozwoju technologii to rozwiązanie, podobnie jak panele fotowoltaiczne powoli staje się standardem w budownictwie. Obecnie dostępne na rynku pompy cechują się dużą trwałością, cichą pracą a przede wszystkim ich cena znacząco spadła. Określenie pompa ciepła bywa jednak dla wielu osób mylące, dlatego warto zrozumieć podstawową zasadę działania tych sprytnych urządzeń. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Co o tym decyduje?
Czy można mieć energię za darmo?
Na tak postawione pytanie prosta i oczywista odpowiedź brzmi: nie! Nie znaczy to jednak, że nie można mieć energii taniej. W naszym bezpośrednim otoczeniu, czyli wodzie, powietrzu i glebie są zgromadzone olbrzymie ilości ciepła, które śmiało można wykorzystać właśnie za pomocą pomp ciepła. Oczywiście, nie jest to możliwe bez odpowiednich instalacji, a te by działać muszą być zasilane prądem elektrycznym. Szacuje się, że na 1 kWh energii można uzyskać nawet 3,5 – 5,5 kWh w instalacji grzewczej, czyli zdecydowanie jest to opłacalny wydatek.
Wady i zalety pomp ciepła
Pompy ciepła wykorzystujące energię zgromadzoną w glebie są bardzo wydajne. Jednak ich instalacja nie jest prosta. Istnieją dwie podstawowe odmiany: pozioma i pionowa. Sondy pionowe wymagają precyzyjnego wykonania odwiertów, lecz zapewniają wyższą sprawność układu. Natomiast kolektory poziome wymagają dostępnej dużej powierzchni działki, która dodatkowo powinna być dobrze nasłoneczniona, tak by pomiędzy okresami grzewczymi zasoby cieplne gruntu miały możliwość „odbudowy”. Natomiast pompy pobierające ciepło z wody stwarzają dwa podstawowe problemy: konieczność dostępu na działce do rzeki, jeziora lub wód podziemnych. Ponadto, woda pobierana z zewnątrz może z powodu zanieczyszczeń wymagać czyszczenia zasobników na wodę i instalacji filtrów. To sprawia, że pompa wymaga dodatkowego nakładu pracy i czasu.
Pompy ciepła powietrze-woda
Mimo, że powietrze nie jest najlepszym nośnikiem ciepła, a jego temperatura jest mocno zmienna to jednak wykorzystanie powietrza daje całkiem spore możliwości. Przestaje mieć znaczenie wielkość działki czy jej położenie. Nie jest wymaga budowa żadnej instalacji zewnętrznej, a nowoczesne urządzenia są oferowane w optymalnych cenach oraz działają długo i niezawodnie. Należy pamiętać, że przy niskiej temperaturze źródła dolnego instalacja może przestać działać wydajnie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest instalacja kotła wspomagającego pompę lub zakup pompy wyposażonej w dodatkową grzałkę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.