Skip to content Skip to footer

Do czego służy rezystor w elektronice?

Rezystory są jednym z najbardziej popularnych elementów elektronicznych, jeżeli nie w ogóle najczęściej występującym. Ich zadanie jest z pozoru proste – zamieniają energię elektryczną w ciepło. Nie wykorzystuje się ich jednak do ogrzewania, a w zupełnie innych celach. W dzisiejszym poradniku na temat podstawowych elementów elektronicznych sprawdzimy do czego wykorzystuje się oporniki.

Rezystory jako podstawowe Komponenty elektroniczne

Jeżeli naprawialiśmy kiedykolwiek jakieś urządzenie zasilane prądem elektrycznym, albo zaglądaliśmy do jego wnętrza, zapewne zauważyliśmy mnóstwo niewielkich, podłużnych elementów o barwie żółtej, pomarańczowej, niebieskiej bądź zielonkawej. Są to właśnie rezystory, zwane również opornikami. Wykorzystuje się je bardzo często, ponieważ to absolutnie podstawowe elementy elektroniczne. Ich zadaniem jest ograniczanie prądu w obwodzie, gdzie zostały zamontowane. Nadmiar energii zamieniają w ciepło, które drogą promieniowania oraz konwekcji jest oddawane do otoczenia.

Jakimi wartościami charakteryzują się oporniki?

Aby poprawnie używać rezystorów, musimy znać ich dwie zasadnicze wartości, jakimi jest oporność oraz moc. Tą pierwszą wyraża się w omach i będzie ona dokładnie wyszczególniona, gdy będziemy kupować te elementy elektroniczne. Niezmiernie ważna jest też moc, czyli maksymalna ilość ciepła jaką rezystor może wydzielić, zanim dojdzie do jego uszkodzenia. Podaje się ją w watach i czasami nie jest wyszczególniona wystarczająco dobrze, dlatego musimy samodzielnie ją odnaleźć i sprawdzić, zanim dokonamy zakupu tych komponentów elektronicznych.

Rezystory przewlekane kontra oporniki SMD

Kupując podstawowe elementy elektroniczne jakimi są rezystory, mamy do wyboru ich różne wersje – tradycyjne oraz SMD. Te pierwsze stosuje się na prostych płytkach drukowanych, można też wlutować je bezpośrednio w przewód elektryczny. Bardziej skomplikowane układy wymagają stosowania wersji lutowanej powierzchniowo. Oporniki te charakteryzują się bardzo małymi rozmiarami, dzięki czemu w układzie zmieści się więcej komponentów elektronicznych. Dodatkowo można je stosować na płytkach wielowarstwowych, gdzie używanie elementów przewlekanych nie wchodzi w grę.