Usługi stolarskie oraz prace wykonywane przez wykwalifikowanych stolarzy wymagają użycia specyficznych urządzeń, oraz akcesoriów. Wszystko po to, aby jak najlepiej wykonać zlecenie i zadowolić klienta. Jednym z takich drobnych i niezbędnych urządzeń jest frez do drzwi.
Czym są frezy do drzwi?
Frez do drewna swoją budową przypomina nieco wiertło lub świder. Wykonany jest z twardego metalu, który sprawia, że dobrej jakości frezy do drzwi mogą posłużyć nawet przez kilka lat. Wystarczy tylko prawidłowo ich używać i dbać o ich przechowywanie.
Produkt ten jest praktycznie niezastąpionym narzędziem w zakładach zajmujących się produkcją drzwi, mebli oraz różnego rodzaju elementów drewnianych wymagających wykonania otworów nieprzelotowych.
Jak zbudowany jest frez do drzwi?
Wygląda bardzo podobnie jak wiertło. Składa się z chwytu, który bardzo często jest wyfrezowany, aby w szybki sposób zamontować frez w urządzeniu np. wiertarce lub wkrętarce.
Najważniejszym elementem frezu do drzwi jest głowica. To właśnie ta część odpowiada za precyzyjne wiercenie otworów w drewnie. Głowica składa się ze szpica, który pozwala równo i dokładnie prowadzić głowicę przez drewno, dwa ostrza tnące, ostrza boczne oraz otwory do odprowadzania wiórów.
Czy frezy do drzwi są wytrzymałe?
Na wytrzymałość frezów oraz ich niezawodność przez długi okres składa się kilka ważnych elementów. Pierwszy z nich to jakość metalu, z jakiego został frez do drzwi wykonany. Im twardszy metal, tym narzędzie będzie wytrzymalsze.
Niezwykle ważne jest też przechowywanie frezów. Warto zawsze po pracy dokładnie je wyczyścić oraz zabezpieczyć przed wilgocią. Najlepiej przetrzymywać je w zamkniętych opakowaniach, aby żaden z frezów nie stępił się nam podczas transportu.
Jak rozpoznać dobrej jakości frezy do drzwi?
Podstawową cechą, jaka wyróżnia dobrej klasy frezy, jest stal, z jakiej zostały wykonane. Powinna być odpowiednio twarda oraz odporna na odkształcenia i pracę w wysokiej temperaturze. Dobrej klasy narzędzie powinno być idealnie proste i ostre. Pozwoli to na wykonanie idealnie prostych otworów o równych i gładkich.
Warto także zwrócić uwagę na łatwość montażu i uniwersalność uchwytu. Szybka zmiana rozmiaru frezu znacznie ułatwia pracę i przyspiesza jej wykonanie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid