Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania na wiosnę?

Część z nas za porządki wiosenne zabiera się na własną rękę lub razem z resztą rodziny; jednak część z nas postanawia ten niezbyt przyjemny obowiązek powierzyć wykwalifikowanym pracownikom. Ile kosztuje sprzątanie mieszkania na wiosnę?

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania na własną rękę?

Porządki domowe wykonywane przez nas razem z rodziną to niewielki koszt. Zapłacimy za środki do czyszczenia i środki piorące. W zależności od naszych zwyczajów musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 100-300 zł.

Jeżeli jednak chcemy doliczyć do porządków wiosennych także koszt prania dywanów, to cena idzie w górę. Możemy to oczywiście także zrobić sami, zapłacimy wtedy za środki chemiczne dodatkowe 100 zł.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania przez pracownika z umową?

Pracownik, którego chcemy wynająć na podstawie umowy lub faktury to dość spory wydatek. Cena uzależniona jest od powierzchni naszego mieszkania, rodzaju wykonywanych prac i ilości czasu, który na ten cel trzeba poświęcić. Za tydzień pracy sprzątaczki musimy zapłacić około 1000 zł

Cena uzależniona jest także od miejsca, w którym mieszkamy, bowiem w większym mieście usługa sprzątania jest droższa. Wbrew pozorom, nie konkurencja ma wpływ na wysokość kosztów sprzątania, a stawka godzinowa, która w większym mieście jest po prostu wyższa. Np. w Warszawie koszt wynajęcia kogoś do pomocy będzie wyższy o około 30 procent.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania przez pracownika zza wschodniej granicy?

Ukraińscy lub Białoruscy sąsiedzi chętnie podejmują się prac sezonowych, zarówno z umową, jak i bez niej. Są oni wykwalifikowani, a z pewnością bardziej zmotywowani do pracy fizycznej niż nasi rodacy.

Zarobki pracowników ukraińskich lub białoruskich także zależą od tego, czy pracują oni na podstawie umowy, czy bez niej. Stawki pracownika na podstawie umowy określa stawka minimalna, natomiast bez umowy pracownik jest o około 30-40 procent tańszy od rodzimego.

Stawka wynagrodzenia w przypadku naszych wschodnich sąsiadów także zależy od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście. Na wsi nadal można rozliczyć się w naturze, np. za pożywienie, co jest praktycznie niemożliwe w większym mieście, gdzie trzeba zapłacić w pieniądzu. Jednak pracownik ukraiński lub białoruski zawsze wyjdzie nas taniej niż rodzimy, o około 30 procent od wartości pracy naszego rodaka.

To, ile kosztuje sprzątanie mieszkania na wiosnę, zależy w dużej mierze od naszej determinacji. Zatrudnienie pracownika zza wschodniej granicy spowoduje obniżenie kosztów nawet o około 30 procent.