Skip to content Skip to footer

Industrialny design żyrandoli

Industrializm to styl typowo miejski. Swoje początki datuje na drugą połowę XX wieku. Poprzemysłowe, opuszczone budynki, często o doskonałej lokalizacji zostały zajęte przez bohemę artystyczną. Działo się to zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie Zachodniej. Dzisiaj w tym stylu swoje wnętrza urządzają również Polacy.

Oświetlenie podkreśli przemysłowy charakter wnętrza

Wysokie pomieszczenia, duże wręcz ogromne okna, surowe, nieotynkowane ściany, przypadkowe meble i przedmioty codziennego użytku – to cechy wyróżniające styl industrialny. Co jednak z oświetleniem? W tym stylu jest ono niezmiernie ważne. Oświetlenie industrialne jest dopełnieniem wnętrza. Dobrze dopasowane lampy pozwolą podkreślić przemysłowy charakter pomieszczenia.

Żyrandole o industrialnym designie

Obok prostych, minimalistycznych lamp nie może zabraknąć również żyrandoli. Choć trzeba przyznać, że te kojarzą się raczej ze style klasycznym. Lepiej zapomnieć o klasyce. Żyrandole industrialne powinna cechować prostota, również wtedy gdy decydujemy się na produkty retro. Forma i kształt powinny być jak najbardziej surowe. Oświetlenie industrialne powinno przywodzić na myśl hale magazynowe, obiekty przemysłowe. Żyrandol industrialny może więc składać się jedynie z prostych elementów metalowych stanowiących ramię oraz żarówek. Te mogą być o przeróżnej wielkości. Mogą być również stylizowane na retro, najlepiej w stylu Edisona.

Żyrandol industrialny to połączenie prostych, surowych materiałów

Ciekawą propozycję będzie stanowić instalacja żyrandolowa stworzona z wielu metalowych ramion zakończona surowymi żarówkami. Można też pójść na całość i zdecydować się na żyrandol zawieszony na surowych łańcuchach połączonych z drewnem. Kinkiety wykonane ze szkła, w kształcie walca dadzą niezwykle oryginalny efekt. Pamiętajmy jednak, że żyrandol musi być dopasowany do całego wnętrza. Przy jego wyborze nie można więc ignorować barwy ścian, materiałów wykończeniowych czy mebli.

Oświetlenie industrialne a funkcja wnętrza

Oświetlenie industrialne musi być dopasowane do funkcji pomieszczenia. W przypadku kuchni powinno dobrze doświetlać ciąg roboczy. Nie może również zabraknąć oświetlenia nad stołem. Tutaj doskonale sprawdzają się żyrandole industrialne z żarówkami wiszącymi na kablu, na różnej wysokości. Z kolei w łazience sprawdzi się żyrandol industrialny wykonany ze szkła lub posiadający kryształowe abażury.