Problem alergii staje się coraz bardziej powszechny, dotyczy zarówno dzieci, ludzi młodych, jak i starszych. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się poduszki i kołdry antyalergiczne. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze kołder.
Dlaczego wybór kołdry ma znaczenie u alergików?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kołdry polskie wykonywano głównie z pierza i puchu. Wszędzie tam, gdzie hodowano gęsi i kaczki, nie było problemu z pozyskaniem puchu, a przecież jest to drób tradycyjnie hodowany na terenie naszego kraju. Kołdry z puchu są trwałe i mają doskonałe właściwości termoregulacyjne, jednak często powodują nasilenie objawów alergii.
Na kołdry z wypełnieniem z pierza lub puchu, podobnie jak i z wełny muszą szczególnie uważać alergicy. I choć te materiały w same w sobie rzadko uczulają, to niestety są siedliskiem roztoczy. A alergia na roztocza jest bardzo popularna. Kołdry antyalergiczne nie tylko muszą być wykonane z materiałów nie powodujących uczuleń, ale dodatkowo takich, w których roztocza nie mają dobrych warunków do rozwoju.
Jaka powinna być kołdra dla alergika?
Alergicy unikają kołder z tradycyjnym wypełnieniem wykonanym z puchu lub wełny pochodzącej od zwierząt. Dużo lepiej sprawdza się tu wypełnienie syntetyczne. Kołdry antyalergiczne powinny być wykonane z materiałów, które dobrze oddychają, dlatego ich poszycie często wykonywane jest z bawełny.
Kołdry dla alergików powinny zapewniać nie tylko odpowiednie poziom ciepła, ale także odpowiednią cyrkulacje powietrza. Ważne jest też, by wypełnienie nie sprzyjało osiadaniu w nim roztoczy. Materiał powinien też pozwalać na częste pranie i to najlepiej w warunkach domowych, a nie w wyspecjalizowanej pralni.
Polskie kołdry dla alergików
Pierwsze kołdry antyalergiczne sprowadzane były z zagranicy. Właśnie dlatego wśród wielu osób nadal pokutuje przekonanie, że tego typu akcesoria do spania powinny pochodzić od zagranicznych producentów.
Jednak mamy coraz więcej rodzimych producentów, którzy oferują produkty antyalergiczne w niczym nie ustępujące tym sprowadzanym z zagranicy. Kołdry polskie mają dokładnie taką samą jakość, jednak zwykle po bardziej przystępnej cenie. Wszystkie kluczowe czynniki wskazują, że lepiej przy zakupie wspierać krajowych producentów.