Skip to content Skip to footer

Jak skutecznie wyciszyć swoje mieszkanie?

Po ciężkim dniu pracy wiele osób marzy, by w ciszy i spokoju odpocząć. Gdy za ścian dobiega hałas trudno skupić swoje myśli, a jeszcze trudniej się zregenerować na kolejny dzień. Dlatego tak ważne jest wyciszanie ścian w mieszkaniu, to pozwoli komfortowo spędzać czas. Czasem wystarczą proste triki, czasem niestety jest to trudniejsze.

Skąd dobiega hałas?

W pierwszej kolejności należy ustalić, skąd dobiega hałas do naszego mieszkania. Jeśli źródło hałasu pochodzi z zewnątrz to warto przyjrzeć się swoim oknom. Dźwiękoszczelne okna są ważne zwłaszcza, gdy mieszkanie jest usytuowane blisko miejskiego ruchu ulicznego, kolejowego, czy zakładów przemysłowych. Dodatkowo można zainwestować w rolety zewnętrzne, czy okiennice.

Jeśli jednak źródło hałasu znajduje się wewnątrz mieszkania sprawdzi się Wyciszanie ścian. W tym celu proponowane jest zastosowanie wewnętrznych ekranów akustycznych. Mogą stanowić dekorację, a przy okazji wprowadzą tak upragnioną ciszę w domu.

Wewnętrzne ekrany akustyczne – co warto o nich wiedzieć?

Ekrany akustyczne wypełnione są wełną mineralną, składają się z metalowego stelażu, czy płyt gk. Odbiera on dźwięki, które dochodzą przez ścianę. Ekrany są bardzo skuteczne, jedyny minus to zmniejszenie przestrzeni w danym pokoju. Ekrany są o grubości od 5 do 10 cm.

Jednak mogą stanowić ciekawą dekorację, producenci proponują szeroką paletę kolorów, wzorów i faktur. Z pewności każdy znajdzie coś dla siebie, goście mogą być zaskoczeni.

Co jeszcze można zrobić, by wyciszenie ścian było skuteczne?

Niektórzy nie wiedzą, ale najprostszą metodą wyciszenia ścian jest położenie tapety. Nie uchroni to przed hałasem z sąsiedniego mieszkania, ale pomoże wyciszyć pogłos, wygłuszyć dźwięki. Im grubsza tapeta tym skuteczniejsza.

Zdecydowanie lepszym pomysłem od tapet są panele ścienne. Znajduje się w nich pianka o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku. Bardzo poprawią akustykę w danym pomieszczeniu.

Rozwiązaniem są także sufity podwieszane, co oczywiście łączy się z remontem. Skutecznie tłumią dźwięki, zwłaszcza z góry.