Skip to content Skip to footer

Jak urządzić sypialnię na lato?

Przed nadejściem lata dobrze jest wprowadzić nieco zmian w mieszkaniu. Modyfikacje powinny dotyczyć także sypialni, w której najwięcej wypoczywamy. Aby strefa relaksu i intymności spełniała swoje zadanie, trzeba pomyśleć o kilku elementach, takich jak kołdra letnia, rolety czy ozdoby. Jak zaaranżować sypialnię na ten czas?

Kołdry na lato

Lekka kołdra letnia to jedna z ważniejszych rzeczy w sypialni podczas najcieplejszego okresu roku. W czasie upalnych nocy produkt ten ma nieco inne zadania niż zimą, gdy panuje mróz. Kołdry na lato muszą przede wszystkim zapewniać przepływ powietrza i odprowadzać wilgoć. Z tego powodu nie mogą być tak ciężkie i grube, jak wersje zimowe. Kołdra letnia często pełni również rolę elementu dekoracyjnego. Dzięki niej sypialnia może ulec znacznej odmianie. Wiele osób wybiera na ten sezon wersje białe, które wprowadzają powiew świeżości i czystości. Bardzo popularne są także kołdry letnie kolorowe, dzięki którym pomieszczenie nabiera charakteru i nowej energii.

Żaluzje lub rolety

Lato to czas, gdy dzień jest znacznie dłuższy od nocy, a słońce grzeje bardzo mocno. Wpadające do mieszkania promienie często są dość ostre, dlatego bez wątpienia należy wyposażyć się w odpowiednią ochronę okien. Wiele osób stawia na zasłony, jednak często skuteczniejszym rozwiązaniem okazują się żaluzje lub rolety. Odpowiednio dopasowane do wymiarów okna osłaniają wnętrze przed nadmiarem światła słonecznego, natomiast po zmroku zapewniają poczucie prywatności. Rolety w odpowiednim kolorze mogą być też ciekawym akcentem designerskim. Z pewnością warto przy okazji pomyśleć o osłonie przed insektami. Zamontowane w oknie moskitiery to bardzo praktyczne rozwiązanie na lato.

Dodatki

Aranżacja sypialni nie może pomijać różnorodnych dodatków. Na łóżku niezbędne są wspomniane już kołdry letnie kolorowe, a także dostosowane do nich poduszki dekoracyjne, narzuta czy koc. Warto zatroszczyć się o obecność oświetlenia wprowadzającego przyjemny nastrój. Funkcję tę pełnić mogą niewielkie świece oraz ozdobne lampiony czy osłony ażurowe. W letniej sypialni świetnie sprawdzą się niektóre gatunki niewielkich roślin doniczkowych. Idealnym wyborem będzie aloes, skrzydłokwiat, paproć domowa, kaktus, dracena i orchidea. Nie należy jednak decydować się na zbyt intensywnie pachnące kwiaty, zwłaszcza cięte.