Skip to content Skip to footer

Jak wybrać meblościankę

Wybór odpowiedniej meblościanki to nie tylko kwestia tego, co pasuje do budżetu. Należy tutaj wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak funkcjonalność, wielkość pokoju, w którym ma być umieszczona oraz innych. Oto niektóre z wskazówek, które można rozważyć podejmując decyzję w kwestii wyboru meblościanki.

Funkcjonalność

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę na początku jest to, co zamierza się trzymać na półkach. Czy meblościanka ma służyć jak miejsce do przechowywania książek lub kolekcji gromadzonej przez lata? A może jest potrzebna aby pomóc utrzymać porządek w pokoju? Od tych rzeczy zależy wybór mebla otwartego lub zamkniętego. W meblościance zamkniętej można łatwo ukryć rzeczy, których nie chce się pokazywać gościom. Oszczędzi też problemów z odkurzaniem książek czy bibelotów umieszczonych na półkach.

Projekt

Meblościanka nie powinna zajmować całej ściany, ale raczej wzmacniać piękno przedmiotów na niej umieszczonych. Jako takie, proste i czyste linie są zazwyczaj bezpiecznym wyborem, a także ważne jest, aby mebel współistniał z innymi. Dlatego wskazane jest wybieranie prostych stylów, jeśli szuka się czegoś do prezentowania swoich skarbów. Oczywiście można skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tworzeniu mebli na wymiar, jak na przykład ASKO Poznań. Wtedy można mieć większy wpływ na to, jak na końcu będzie wyglądał mebel, który się wybierze.

Materiał

Jeśli celem jest pokazanie szerokiej ekspozycji książek, mocny regał z dużą ilością półek z pewnością będzie dobrym wyborem. Należy upewnić się, że regał jest wykonany z mocnych materiałów, takich jak lite drewno, aby zapobiec uginaniu się półek pod ciężarem książek. Warto również zapewnić stabilność meblościanki, zwłaszcza tam, gdzie w domu są małe dzieci. Solidne drewniane meblościanki mogą trwać wiecznie, ale mogą również wyglądać nieco masywnie. Przenoszenie ich nie zawsze jest łatwe, dlatego należy mądrze wybrać umieszczenie mebla. Z drugiej strony, drewno przetrwa całe życie i zostanie przekazane następnym pokoleniom. Wiele nowoczesnych meblościanek wykorzystuje metalowe ramy z drewnianymi półkami. Waga wysokiej jakości półek metalowych nadal stanowi problem, ale nie zawsze jest tak duży jak w przypadku użycia jedynie litego drewna. Takie regały można zamówić w firmach takich jak ASKO Poznań, które wykonują meble na wymiar i zamówienie.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, jak ważne jest rozsądne wybranie funkcji mebli, które się kupuje. Jest to nawet ważniejszy aspekt niż odpowiednia wielkość czy materiał. Meblościanka ma nie tylko być ładna, ale powinna przede wszystkim spełniać swoje podstawowe funkcje.