Skip to content Skip to footer

Jak wybrać okna tarasowe?

We współczesnym budownictwie najważniejsza jest termoizolacja, zarówno na ochronę środowiska, jak i na późniejsze koszty eksploatacji. Domy energooszczędne to już standard, coraz częściej budowane są domy pasywne. Dzięki nowoczesnym technologiom bez problemu można połączyć nowoczesny wygląd domu z dobrą izolacją termiczną.

Przeszklone okna i drzwi

Od wielu lat modne są domy z dużymi przeszkleniami. Duże drzwi na balkon lub taras, duże okna z widokiem na ogród i okolicę znacznie zmniejszają dystans między domem a otoczeniem. Zwłaszcza w lecie poranny widok z sypialni na otaczającą przyrodę nastraja bardzo pozytywnie i dodaje energii.

Zanim jednak wybierzemy odpowiednie okna i drzwi na taras warto zastanowić się, jak często będą otwierane, jaki system stolarki wybrać, i na jakie szyby się zdecydować. Oferta rynkowa jest bardzo bogata, więc można okna idealnie dopasować do swoich potrzeb.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne okna. Minimum to profile 5-cio komorowe, ale dostępne są również 6-cio komorowe i szyby zespolone. O termoizolacji okna świadczy współczynnik przenikania ciepła, im jest on mniejszy, tym okno tarasowe przepuszcza mniej ciepła.

Rodzaje okien tarasowych

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze okna na taras składały się z 2-3 skrzydeł otwieranych na zewnątrz lub do wewnątrz. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety dotyczące przede wszystkim potrzebnej przestrzeni do otwierania. Okna otwierane na zewnątrz sprawiają też problemy z ich myciem.

Coraz częściej montowane są okna tarasowe przesuwne, które pozbawione są wad obu wcześniejszych rozwiązań. Pozwalają na przeszklenie dużych przestrzeni bez straty przestrzeni wewnątrz mieszkania lub na tarasie. Niektórzy obawiają się, że cena za okna tarasowe przesuwne jest dużo wyższa niż za tradycyjne okna skrzydłowe, nie bardziej mylnego. Okna przesuwne są tańsze o 10-20% i wynika to z konstrukcji okien, przesuwne potrzebują mniej drogich profili i systemów otwierania okien (klamki, dźwignie).

Nawet bardzo duże przestrzenie przeszklone są całkowicie bezpieczne dla mieszkańców. Rozbudowane systemy zabezpieczeń skutecznie chronią przed próbami włamań, a szyby odporne są na uderzenia przedmiotami ciężkimi lub próby wycięcia otworu umożliwiającego dokonanie włamania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.