Skip to content Skip to footer

Wysoki komfort przesuwnych okien tarasowych

Własny dom to azyl, poczucie bezpieczeństwa i wolności. Równie duże znaczenie ma nasza swoboda i komfort. Nowoczesne trendy w architekturze pozwalają nawet małe przestrzenie uzupełnić w dużą dawkę naturalnego światła oraz zaoszczędzić miejsca, gdy jest ono bardzo potrzebne. Mieszkanie z dużą szklaną płaszczyzną to wygoda i elegancja.

Okno przesuwne czy rozwierane?

Gdy mamy do dyspozycji taras lub ogród, chcielibyśmy swobodnie przemieszać się z niego do mieszkania i na odwrót. Okna tarasowe przesuwne w odróżnieniu do tradycyjnych dają nam niezwykłą oszczędność przestrzeni. Skrzydło nie otwiera się ani na zewnątrz ani do środka i tym samym nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Poza tym mogą być naprawdę duże i sięgać od podłogi do samego sufitu. Dodatkową ich zaletą jest to, że mają doskonałe parametry termoizolacyjne – nie ma obawy, że zmarzniemy we własnym mieszkaniu. Można zastosować, np. energooszczędny system trzyszybowy. Okna przesuwne są również solidniejsze, ponieważ ich ciężar nie utrzymuje się jedynie na zawiasach, jak ma to miejsce w rozwieranych, ale na całej ościeżnicy.

Wymiary a sposób otwierania

Okna tarasowe przesuwne mają swoje maksymalne rozmiary i wynikają one ze sposobu otwierania. Najpopularniejsze systemy: HST oraz PSK z tego względu różnią się pewnymi istotnymi elementami. PSK są gabarytowo mniejsze. W szerokości przekraczają trzy metry i otwierane są w sposób uchylno-przesuwny. Najpierw więc uchylamy i odsuwamy skrzydło od progu, a następnie przesuwamy je po prowadnicy. HST mogą być już znacznie większe. Osiągają szerokość ponad sześciu metrów. Otwierając przesuwamy ruchome skrzydło za skrzydło stałe. Porusza się ono na rolkach w ukrytej szynie. Ich zaletą jest prawie niewidoczny próg – może mieć mniej niż jeden centymetr. W tej opcji nie ma możliwości pozostawienia okna w pozycji uchylnej.

Nowoczesny styl

Nie da się ukryć, że ogromne szklane płaszczyzny dodają niezwykłego uroku każdemu mieszkaniu. Wyglądają nowocześnie i elegancko. Dodają przestronności i swobody. Można jeszcze zwiększyć komfort i wygodę instalując obsługę pilotem sterując oknem wygodnie z kanapy. Zapewniają aż do późnego wieczoru naturalne i zdrowie światło, które ma nieprzeceniony wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.