Skip to content Skip to footer

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej – lampki schodowe

Lampki schodowe z diodami LED obniżą twoje rachunki za prąd. Dzięki energooszczędnym diodom lampek schodowych oświetlisz ciemny korytarz i schody, aby móc się bezpiecznie po tym obszarze domu poruszać. Zastosowanie oświetlenia schodowego jest proste, a jego obsłucha jeszcze prostsza.

Jak działają lampki schodowe?

Żaróweczki wykorzystywane do podświetlania stopni schodowych są łączone ze sobą w podobny sposób jak lampki na choinkę. Każdy panel schodka tuż pod swoim progiem ma zainstalowany ciąg lampek, które zapalają się według ustawionego kodu.

Tak jak przy lampkach choinkowych możesz zmieniać częstotliwość świecenia poszczególnych diod, tak i w przypadku lampek schodowych jest podobnie. Możesz ustawić zapalanie się lampek w sposób rytmiczny lub całościowy. Nie potrzebujesz do tego celu żadnego mechanicznego włącznika.

Jak lampki schodowe mogą się same zapalać bez pstryczka?

Wyższa technologia pozwala włączyć światło przy schodach za pomocą odpowiedniego czujnika ruchu bez pomocy pokrętła czy przycisku. Podobny system jest instalowany na klatkach schodowych w bloku i przy wejściach do klatki. Na tej zasadzie działają górne światła sufitowe.

W momencie, gdy osoba znajdzie się w polu widzenia fotokomórki, automatycznie zapala się światło na danym piętrze klatki schodowej w bloku mieszkalnym. Gdy osoba przejdzie na wyższe piętro, zapali się żarówka na tym poziomie. Lampa z poniższego piętra samoczynnie zgaśnie.

Kiedy włączą się schodowe lampki?

Diody przy schodach włączą się po sygnale otrzymanym z fotokomórki. Mogą one zapalić się od razu wszystkie, rozświetlając cały ciąg schodów. Mogą też zapalać się pulsacyjnie, czyli każdy stopień oddzielnie. Gdy podejdziesz do schodów, zapali się rząd światełek rozciągnięty pod pierwszym schodkiem.

Kiedy postawisz stopę na schodku, zapalą się kolejne światełka schodowe będące pod tym drugim schodkiem. Tak będzie się działo ze wszystkimi diodami przy kolejnych schodkach, aż wejdziesz na samą górę. Po tym czasie lampki będą same się gasić jedna po drugiej. Zaczną one wygasać od tego stopnia, który w twej wspinaczce był jako pierwszy.