Wybór kołdry do sypialni to bardzo ważna decyzja. Od niej będzie zależał komfort snu. Kołdra powinna mieć odpowiednią wagę, grubość oraz miękkość. Powinna też nadawać się do prania w pralce i być trwała. Powinna zimą grzać, a latem nie powodować przegrzania. Jej szczegółowe cechy, zależą głównie od indywidualnego gustu.
Kołdry z naturalnych materiałów
Kołdry te mają wypełnienia z materiałów pochodzących z natury – wełny, puchu, pierza oraz jedwabiu. Z założenia nie powinny one uczulać. W praktyce – antyalergiczne właściwości ma tylko puch wysokiej jakości i jedwab. Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 polecana jest szczególnie dla małych dzieci, alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Ma ona właściwości higroskopijne, które pozwalają na właściwą cyrkulację powietrza. Ponadto, odprowadza ona wilgoć od ciała, na zewnątrz kołdry antyalergicznej puchowej 140×200. Oba te czynniki wpływają bardzo dobrze na ograniczenie rozwoju roztoczy, które są silnymi alergenami. Pajęczaki te żywią się komórkami naskórka oraz kurzem. Najlepiej czują się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Kołdra, która zapewnia dobre wietrzenie, zabiera roztoczom ulubione środowisko.
Kołdry z materiałów syntetycznych
Wykonywane są głównie z włókien poliestrowych oraz silikonowych. Warto jednak zaznaczyć, że te drugie powstają poprzez nałożenie dodatkowej warstwy silikonu na włókna poliestrowe. Kołdra antyalergiczna 140×200 jest wykonana z użyciem wypełnienia z włókien silikonowych. Jest lekka i bardzo odporna na odkształcenia. Częściej używa się ją jako przykrycie na lato. Silikon stanowi naturalną ochronę przed bakteriami i roztoczami, stąd jest wykorzystywany do produkcji kołder antyalergicznych 140×200.
Puch, czy silikon?
Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 jest cięższa niż jej syntetyczny odpowiednik. Ponadto, lepiej utrzymuje ciepło, więc nadaje się na zimę i siarczyste mrozy. Jest uważana za produkt luksusowy – i taką też ma cenę. Kołdra antyalergiczna 140×200 z syntetycznych materiałów jest łatwiejsza w utrzymaniu. Można ją prać i suszyć w suszarce bębnowej. Kluczowa jest możliwość prania jej w temperaturze 60 st. Celsjusza i wyższej. Jest to spowodowane faktem, że roztocza giną w aż 55 stopniach. Pranie w niższej temperaturze mija się z celem, bo pajęczaki je przetrwają. W obu przypadkach trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy pościel antyalergiczna ma odpowiednie atesty i certyfikaty.