Skip to content Skip to footer

Jaką kołdrę wybrać?

Wybór kołdry do sypialni to bardzo ważna decyzja. Od niej będzie zależał komfort snu. Kołdra powinna mieć odpowiednią wagę, grubość oraz miękkość. Powinna też nadawać się do prania w pralce i być trwała. Powinna zimą grzać, a latem nie powodować przegrzania. Jej szczegółowe cechy, zależą głównie od indywidualnego gustu.

Kołdry z naturalnych materiałów

Kołdry te mają wypełnienia z materiałów pochodzących z natury – wełny, puchu, pierza oraz jedwabiu. Z założenia nie powinny one uczulać. W praktyce – antyalergiczne właściwości ma tylko puch wysokiej jakości i jedwab. Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 polecana jest szczególnie dla małych dzieci, alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Ma ona właściwości higroskopijne, które pozwalają na właściwą cyrkulację powietrza. Ponadto, odprowadza ona wilgoć od ciała, na zewnątrz kołdry antyalergicznej puchowej 140×200. Oba te czynniki wpływają bardzo dobrze na ograniczenie rozwoju roztoczy, które są silnymi alergenami. Pajęczaki te żywią się komórkami naskórka oraz kurzem. Najlepiej czują się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Kołdra, która zapewnia dobre wietrzenie, zabiera roztoczom ulubione środowisko.

Kołdry z materiałów syntetycznych

Wykonywane są głównie z włókien poliestrowych oraz silikonowych. Warto jednak zaznaczyć, że te drugie powstają poprzez nałożenie dodatkowej warstwy silikonu na włókna poliestrowe. Kołdra antyalergiczna 140×200 jest wykonana z użyciem wypełnienia z włókien silikonowych. Jest lekka i bardzo odporna na odkształcenia. Częściej używa się ją jako przykrycie na lato. Silikon stanowi naturalną ochronę przed bakteriami i roztoczami, stąd jest wykorzystywany do produkcji kołder antyalergicznych 140×200.

Puch, czy silikon?

Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 jest cięższa niż jej syntetyczny odpowiednik. Ponadto, lepiej utrzymuje ciepło, więc nadaje się na zimę i siarczyste mrozy. Jest uważana za produkt luksusowy – i taką też ma cenę. Kołdra antyalergiczna 140×200 z syntetycznych materiałów jest łatwiejsza w utrzymaniu. Można ją prać i suszyć w suszarce bębnowej. Kluczowa jest możliwość prania jej w temperaturze 60 st. Celsjusza i wyższej. Jest to spowodowane faktem, że roztocza giną w aż 55 stopniach. Pranie w niższej temperaturze mija się z celem, bo pajęczaki je przetrwają. W obu przypadkach trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy pościel antyalergiczna ma odpowiednie atesty i certyfikaty.