Jak każdego roku, wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dlatego też warto odpowiedzieć sobie na jedno proste pytanie – jaki skład węgla wybrać? Jak powszechnie wiadomo, węgiel w workach najlepiej kupić latem, ponieważ to właśnie w tym okresie ceny stoją na najniższym poziomie. Dzięki odpowiedniemu zapasowi można zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Pamiętać należy jednak o tym, że węgiel węglowi nie równy, dlatego też kluczową kwestią jest to, gdzie tak naprawdę kupujemy węgiel lub koks w workach.
Dlaczego warto postawić na koks?
Rodzaj zamawianego węgla zależy tak naprawdę od dwóch kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj pieca, w którym węgiel będzie spalany, a drugim czynnikiem jest oczywiście zasobność portfela. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim koks w workach, który zapewnia wydajne i długie spalanie. Koks to doskonałe paliwo, które uzyskuje się poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego. To właśnie dzięki specjalnemu procesowi koks uzyskuje bardzo wysoką kaloryczność, która może wynieść nawet 32 MJ/kg. Osoby, które decydują się na koks, muszą pamiętać także o tym, ze z węgla usunięte zostały wszelkie gazy i siarka. Koks charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością oraz bardzo długim czasem spalania. Pomimo bardzo wielu zalet opał ten z miesiąca na miesiąc jednak stopniowo traci na popularności. Spowodowane jest to oczywiście wysoką ceną sprzedaży. Jeszcze kilka sezonów temu za jedną tonę koksu trzeba było zapłacić ok. 1200zł. Składy opału bardzo często oferują koks w cenie węgla, jednak odbudowanie rynku na koks jest bardzo powolne i co najgorsze nie każdy skład węgla ma w swojej ofercie ten znakomity opał.
Orzech – bardzo szybkie spalanie
W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także orzech, który jest kolejnym rodzajem węgla kamiennego. Orzech może pochwalić się kalorycznością na poziomie 25–26 MJ/kg. Pamiętać należy jednak o tym, że orzech ma mniejszą objętość niż koks, dlatego też spala się zdecydowanie szybciej. Ceny orzecha wynoszą około 650zł za tonę.
Kostka
Kostka to doskonały opał, który tak naprawdę pasuje idealnie do wielu rodzajów kotłów, dlatego też tak wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa. Kostka osiąga kaloryczność na poziomie 27–29 MJ/kg. Największą zaletą tego opału jest niesamowita wydajność i bardzo wysoka kaloryczność. Największym minusem kostki jest wysoka cena. Za tonę kostki przyjdzie nam zapłacić około 800zł.
Artykuł powstał we współpracy ze skłądem węgla http://www.alpari.com.pl/detal