Skip to content Skip to footer

Jakie wykładziny antyalergiczne warto wybierać?

Osoby zmagające się z alergiami mogą napotykać wiele trudności podczas urządzania mieszkań. Wiele osób rezygnuje z dywanów i wykładzin ze względu na obawy przed kumulującym się w nich brudem i namnażającymi drobnoustrojami. Istnieją jednak wykładziny antyalergiczne, których zakup może wpłynąć wyjątkowo korzystnie na samopoczucie alergików. Które z nich warto wybierać?

Rodzaje antyalergicznych wykładzin

Wykładziny naturalne powstają z wielu materiałów. Do najbardziej popularnych należą modele wykonane z linoleum, korka, wełny i organicznych włókien roślinnych. Poszukując odpowiedniego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę właściwości poszczególnych materiałów. Wykładzina antyalergiczna z linoleum to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie przebywają osoby z obniżoną odpornością. Sprawdzi się również w przestrzeniach, w których mieszkańcy narażeni są na poślizgnięcia i upadki. Ten trwały, miękki i sprężysty materiał posiada właściwości bakteriostatyczne i jest trudnopalny. Choć często pojawia się w placówkach publicznych, warto rozważyć umieszczenie go np. w domowym korytarzu.

Wykładziny korkowe i wełniane – czy warto?

Wykładzina antyalergiczna z korka lub wełny o wiele częściej pojawia się w mieszkaniach. Korkowe modele wyróżniają się wyjątkową zdolnością do przewodzenia ciepła. Z tego powodu nie zaleca się umieszczać ich tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe. Będą jednak doskonałym rozwiązaniem w pokojach, w których siedzi się na posadzce. Umieszczenie ich w dziecięcych bawialniach z pewnością będzie korzystnym pomysłem. Tym bardziej, że zapewniają wysoki poziom izolacji akustycznej i tłumią odgłosy kroków.

Wykładziny naturalne z wełny nie zawsze bywają chętnie wybierane przez alergików. Oczywiście powinny na nie uważać osoby uczulone na wełnę. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla domowników borykających się z innymi alergiami. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym, wełna reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Tworzona przez nią miękka i przyjazna warstwa jest również wyjątkowo trwała. Odpowiednio dopasowane wykładziny antyalergiczne umożliwią stworzenie wyjątkowych aranżacji. Będą doskonałym wyborem dla osób borykających się z alergiami i astmą.