Skip to content Skip to footer

Kołdra obciążeniowa – czy warto?

Stres, napięcie, problemy z zasypianiem – to coraz częściej występujące problemy. Sprzyjają im szybkie tempo życia i nieumiejętność wyciszenia. Jak sobie pomóc? Skutecznym sposobem na zredukowanie niepokoju i poprawę samopoczucia może być kołdra obciążeniowa. Co to takiego, jak działa i dlaczego warto ją wypróbować?

Kołdra obciążeniowa – czym różni się od innych kołder?

Czym jest kołdra obciążeniowa? Krótko mówiąc: to nie nakrycie, którego podstawową funkcją, jak w przypadku tradycyjnych kołder, jest ochrona przed zimnem. Kołdry obciążeniowe mają przede wszystkim funkcję terapeutyczną. Niektórzy korzystają z nich podczas snu, ale równie dobrze można ograniczyć się do korzystania z kołdry w dzień czy podczas zajęć z integracji sensorycznej.Kołdra obciążeniowa posiada nietypowe wypełnienie. To nie pierze czy puch, ale malutkie szklane kulki umieszczone w specjalnych komorach. Dzięki nim kołdra zyskuje swoją najważniejszą właściwość: jest ciężka.

Zastosowanie kołder obciążeniowych: nie tylko terapia

Waga kołder obciążeniowych to nie przypadek. Ciężar ma wywierać delikatny nacisk na ciało, a tym samym stymulować czucie głębokie. Kołdry obciążeniowe wykorzystuje się podczas terapii z integracji sensorycznej, rozwijając dzięki nim zmysł orientacji w położeniu własnego ciała oraz koordynację.Coraz więcej osób korzysta z kołder obciążeniowych także w domu. Te mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim redukują napięcie, pomagają wyciszyć lęki, pomagają osiągnąć stan relaksu. Są polecane jako sposób na ograniczenie stresu. Pomagają przy problemach z zasypianiem czy zaburzeniach nastroju.

Jaką kołdrę obciążeniową wybrać?

Kołdra obciążeniowa od tradycyjnej pościeli różni się także tym, że powinna być personalizowana. Dlaczego? Otóż jej waga musi być zawsze dopasowana do postury osoby, która zamierza z korzystać z kołdry. Powinna wynosić około 10% wagi.Jeśli kołdra będzie zbyt lekka, nie spełni swojej funkcji. Jeśli będzie zbyt ciężka, jej stosowanie, zwłaszcza na dłuższą metę, może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego decydując się na zakup kołdry, najlepiej wybrać firmę, która produkuje kołdry obciążeniowe na zamówienie – idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby.

Kołdry obciążeniowe dostępne są w ofercie Vege Home.