Wykładzina w płytkach to płytki dywanowe, które są zwinięte na rolce i pocięte na odpowiedniej wielkości moduły. Najczęściej płytki te mają kształt kwadratu, ale dostępne są także prostokątne.
Budowa wykładziny w płytkach
Jedna płytka dywanowa zbudowana jest z runa, pierwszego podkładu powłoki stabilizującej oraz bitumu, który zmieszany jest z tkaniną z włókna szklanego, a także z warstwy poliestrowej. Bitum znajdujący się w spodzie płytek nie zawiera w składzie rozpuszczalników, substancji wydzielających zapach oraz PCW. Bitum wzmocniony jest za pomocą elastomeru termoplastycznego, co nadaje mu elastyczności i sprawia, że nie ulega on kruszeniu się i nie łamie się.
Montaż wykładziny w płytkach
Po wybraniu wykładziny należy kupić niezbędne narzędzia, które umożliwią położenie wykładziny. Montaż wykładziny odbywa się po przeprowadzeniu wszystkich innych prac remontowych. Przed położeniem wykładziny w płytkach trzeba dokładnie wyczyścić podłoże i dopasować temperaturę panującą w pomieszczeniu do zaleceń producenta. Trzeba pamiętać, że wykładzina musi być układana w pomieszczeniu w takiej samej temperaturze, w jakiej będzie ona eksploatowana. Płytki pochodzące z jednej partii mogą być kładzione w jednym pomieszczeniu i nie wolno mieszać płytek z różnych partii. Przed przystąpieniem do prac montażowych, należy odpowiednio przygotować podłoże, które trzeba wyrównać przy użyciu masy wyrównującej lub samopoziomującej. Wykładzina nie może być kładziona na starych i wyeksploatowanych podłogach, ponieważ chemia stosowana na ich powierzchni może przebarwić wykładzinę. Każda paczka płytek jest ponumerowana, dlatego płytki trzeba układać według kolejności, aby płytki nie różniły się odcieniami. Każda z płytek na spodzie ma narysowany piktogram, którym jest strzałka kierunkowa określająca, w którym kierunku mają być montowane płytki. Każda z płytek musi być dokładnie docięta, równo ułożona, a także dociśnięta do podłoża z odpowiednią siłą. Po ułożeniu wykładziny przez 24h nie można po niej chodzić, aby nie uległa ona zniszczeniu, a płytki nie przesunęły się.
Wykładzina w płytkach – zalety
Wykładzinę taką można montować na podłogach podnoszonych, a proces instalacji jest łatwy i szybki. Jeśli podłoga ulegnie zniszczeniu, wówczas można wymienić tylko jej fragment. Dzięki płytkom można ułożyć ciekawe wzory oraz wyznaczyć ścieżki komunikacyjne w pomieszczeniach.