Skip to content Skip to footer

Korzyść nie tylko dla palaczy: wiaty palarnie

Zakaz palenia papierosów w miejscu publicznym to wręcz koszmar dla osób, które są czynnymi palaczami. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą tak zwane wiaty palarnie, czyli palarnie zewnętrzne, w których można niemal do woli palić. Są one bardzo często spotykane zarówno w miejscach pracy, jak i na przykład przy galeriach handlowych, przystankach, hotelach i tym podobne.

Czym jest palarnia zewnętrzna?

Palarnie zewnętrzne mogą występować w wielu wersjach – jako popielnice, jako kosze-popielnice, a także jako wiaty. Pomimo że wielu osobom kojarzą się one ze zwykłymi budkami z blachy falistej, to jednakże nowoczesne palarnie z całą pewnością różnią się od takiej właśnie wizji. Są to wiaty pełnoprawne, jak sama nazwa wskazuje, do postawienia na zewnątrz. Co ważne – można je odpowiednio dopasować do otoczenia, zarówno galerii handlowej, jak i przedsiębiorstwa.

Pomieszczenia tego typu składają się w głównej mierze z konstrukcji stalowej, bądź też stalowo-aluminiowej. Ich ściany wykonuje się ze specjalnego, wzmocnionego szkła. Co ważne, warto również nadmienić, że niektóre wiaty posiadają również hermetyczną popielniczkę, do której – jak wiadomo – można wrzucić pety i strzepnąć popiół z papierosów.

Wiaty palarnie z całą pewnością są świetnym rozwiązaniem. Pozwalają one na oddzielenie – w sposób higieniczny – palaczy od osób niepalących, którym bardzo często dym papierosowy przeszkadza.

Dla palących i przestrzeni…

Nie da się zapomnieć, że palarnia zewnętrzna to doskonały sposób na poprawę wyglądu przestrzeni publicznej. Oprócz tego, że pozwala ona wyjść osobom palącym na papierosa bez obaw o złamanie prawa, a w efekcie – mandat, są także przystosowywane do wyglądu budynków, przy których stoją i z powodzeniem zastępują zwykłe kosze z popielniczkami, które wyglądają bardzo nieestetycznie i psują wygląd przestrzeni publicznej.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że coraz częściej przedsiębiorcy i właściciele różnych budynków stawiają tego typu wiaty dla palących. Oddzielają tym samym osoby palące od niepalących. Oprócz tego, są one przydatne bez względu na porę roku czy pogodę – można pod nimi palić papierosy zarówno w lecie, jak i zimie, a także schronić przed nadmiernymi promieniami słonecznymi czy uporczywym deszczem lub śniegiem. Świetnie więc wiaty sprawdzają się w trakcie przerw.